Zmarł powstaniec Henryk Kończykowski ps. "Halicz". Dziś uroczystości pogrzebowe

Plutonowy Armii Krajowej, żołnierz 4. drużyny III plutonu Felek 2. kompanii Rudy batalionu Zośka, powstaniec warszawski, magister inżynier elektryk zostanie pochowany w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13 w tamtejszym kościele św. Karola Boromeusza.

2016-12-05, 06:00

Zmarł powstaniec Henryk Kończykowski ps. "Halicz". Dziś uroczystości pogrzebowe
Henryk Kończykowski ps. "Halicz" (ur. 12 stycznia 1924 w Warszawie, zm. 29 listopada 2016 w Milanówku). Foto: PAP/Jacek Turczyk

Zmarły 29 listopada Henryk Kończykowski ps. "Halicz" był harcerzem 16. WDH im. Zawiszy Czarnego. Od 1943 roku członek batalionu Zośka. Wiosną 1944 roku został aresztowany wraz z kolegą z batalionu, Włodzimierzem Steyerem ps. "Grom", za kolportaż tajnej prasy i osadzony w więzieniu w Grodzisku Mazowieckim, skąd wkrótce uciekł.

Powiązany Artykuł

powstanie warszawskie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie

Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Przeszedł cały szlak bojowy batalionu, od Woli przez Stare Miasto do Czerniakowa. Uczestniczył w wyzwalaniu Gęsiówki. Ranny na Starówce, wraz z kolegami kanałami przedostał się do Śródmieścia. Po upadku powstania dostał się do obozu w Pruszkowie. Stamtąd uciekł do Podkowy Leśnej, gdzie jego rodzina miała mieszkanie.

Pierwszy raz został aresztowany przez NKWD w styczniu 1945 roku. Udało mu się jednak uciec. Z obawy przed kolejnym aresztowaniem przeniósł się do Łodzi, gdzie podjął studia. Uczestnik drugiej konspiracji. Należał do tzw. oddziału Kmity, którego głównym zadaniem było ubezpieczenie pułkownika Jana Mazurkiewicza.

Powiązany Artykuł

serwisy 663 lepsze2.jpg
Historia - serwisy specjalne Polskiego Radia

W 1950 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na terenie Politechniki Łódzkiej i przewieziony do Warszawy. Został oskarżony o próbę obalenia siłą ustroju Polski Ludowej oraz o zabójstwo Kazimierza Jackowskiego.

Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w maju 1950 roku został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności. Osadzono go w więzieniu Toledo na ul. Ratuszowej, a następnie w więzieniu mokotowskim. Przebywał również w Obozie Pracy nr 3.

Na wolność wyszedł 11 listopada 1953 roku. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej i rozpoczął pracę w Zakładzie Kabli i Przewodów Elektrycznych na Politechnice Warszawskiej. W późniejszych latach był pracownikiem Biura Badawczego ds. Jakości.

Został zrehabilitowany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie w 1993 roku.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych.

REKLAMA

***

Na podstawie jego wspomnień powstała książka dla dzieci "Halicz. Na podstawie wspomnień Henryka Kończykowskiego" autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Historię powstańca opisał też Jarosław Wróblewski w książce "Zośkowiec".

IAR, Wikipedia, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej