Prezydent: czas na budowę silnej, sprawnej, dobrze wyposażonej polskiej armii

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek w Pałacu Prezydenckim nominacje generalskie oficerom wojska polskiego.

2016-11-29, 15:50

Prezydent: czas na budowę silnej, sprawnej, dobrze wyposażonej polskiej armii

Posłuchaj

Prezydent wręczył nominacje generalskie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- To piękny dzień dla sił zbrojnych niepodległej, suwerennej i wolnej Rzeczypospolitej. Kilka godzin temu, w Gdyni, na pokładzie naszego historycznego okrętu ORP Błyskawica miałem ten zaszczyt i przyjemność by wręczyć nominację admiralską dla kmdr Krzysztofa Jaworskiego - powiedział Andrzej Duda.

- Stało się to w dniu tak drogim dla polskiej Marynarki Wojennej, w dniu, który jest zarazem uczczeniem 98. rocznicy jej odrodzenia, odrodzenia w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - podkreślił.

- Powiedziałem w Gdyni, że dzisiejsza polska Marynarka Wojenna jest kontynuacją. Tak, jak tamta odrodzona była kontynuacją zwycięskiej, królewskiej marynarki, która w 1627 roku zwyciężyła w bitwie pod Oliwą. Tak ta dzisiejsza polska Marynarka Wojenna jest kontynuacją tej, która tak dynamicznie rozwijała się w II RP - wskazał.

Zaznaczył, że ma nadzieję, że "obecna polska Marynarka Wojenna, jako część polskich sił zbrojnych, jako część Wojska Polskiego, będzie w stanie dorównać, także pod względem wyposażenia, także pod względem jej nowoczesności, tamtej wielkiej tradycji, o co będziemy dbali wszyscy".

REKLAMA

Prezydent przypomniał, że nominacje zostały wręczone w Dzień Podchorążego, czyli w rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

- Tak oni wtedy przegrali, po wielkim bohaterstwie, po bitwach, tak, jak po nich przegrali powstańcy styczniowi. Ale dzięki ich bohaterstwu, dzięki krwi, którą przelali za ojczyznę mogła się ona odrodzić w 1918 roku, bo duch walki dla ojczyzny, duch marzenia o niepodległości, o suwerennej Polsce, o silnej Polsce cały czas trwał w sercach - oświadczył.

"

Andrzej Duda Dziś, po zwycięstwie, które odniosło polskie społeczeństwo na przełomie lat 80. i 90. wyzwalając się zza Żelaznej Kurtyny, wyzwalając się z okowów komunistycznego systemu czas na budowę silnej, sprawnej, dobrze wyposażonej polskiej armii

- Wręczając te nominacje (...) głęboko wierzę, że wręczam je ludziom, którzy bohaterstwo, miłość ojczyzny, determinację w budowaniu silnej Polski, bezpiecznej Polski mają głęboko w sercu a oprócz tego mają drugą rzecz niezbędną - umiejętności, wiedzę, którą nabyliście państwo w trakcie studiów, którą nabyliście państwo w trakcie wielu lat dotychczas swojej służby dla RP. A więc macie jeszcze trzeci element, niezwykle ważny, a mianowicie doświadczenie - stwierdził.

Duda oznajmił, że "dziś, po zwycięstwie, które odniosło polskie społeczeństwo na przełomie lat 80. i 90. wyzwalając się zza Żelaznej Kurtyny, wyzwalając się z okowów komunistycznego systemu czas na budowę silnej, sprawnej, dobrze wyposażonej polskiej armii. Ten proces jest w toku - powiedział. - Panowie, jako generałowie, będziecie w tym procesie uczestniczyli - dodał.

REKLAMA

- Dzisiaj żyjemy w trudnych czasach. Dzisiaj żyjemy w czasach, kiedy jest wiele niepokojów. Na wschodzie, na południu. Zagrożenie terrorystyczne. Sytuacja zmieniła się na przestrzeni 10-15 lat jeśli chodzi o środowisko bezpieczeństwa bardzo znacząco. Nie można dzisiaj absolutnie spoczywać na laurach. Powiem tak: laury początku lat 90., tamtej zmiany, która wydawała się, że prowadzi nas od wiecznego pokoju i spokoju, dawno już zwiędły. Dzisiaj jest zupełnie inna sytuacja - podkreślił.

"

Andrzej Duda Powiem tak: laury początku lat 90., tamtej zmiany, która wydawała się, że prowadzi nas od wiecznego pokoju i spokoju, dawno już zwiędły. Dzisiaj jest zupełnie inna sytuacja

Nominacje

Wśród nowych generałów są m.in. inspektor Sił Powietrznych oraz dwaj szefowie zarządów w Inspektoracie Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ), komendant główny Żandarmerii Wojskowej i jego zastępca, dwóch dowódców brygad i jeden zastępca dowódcy dywizji w Wojskach Lądowych, jeden dowódca flotylli w Marynarce Wojennej oraz rektorzy-komendanci trzech uczelni wojskowych.

Dwóch oficerów zostało mianowanych na stopień generała dywizji. Jednym z nich jest gen. bryg. prof. Grzegorz Gielerak, który od 2007 roku jest dyrektorem Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Drugi to gen. bryg. Sławomir Pączek, który od listopada 2015 roku kieruje Departamentem Budżetowym MON, a wcześniej był szefem Zarządu Planowania Rzeczowego Sztabu Generalnego WP.

Generałem brygady został płk Wiesław Kukuła, który od końca września kieruje Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), a wcześniej przez cztery lata dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu.

Na stopień generała brygady awansowani zostali dowódcy dwóch brygad: płk Jarosław Gromadziński z 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku oraz płk Grzegorz Hałupka z 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Taki sam awans otrzymał zastępca dowódcy 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie płk Tomasz Piotrowski. Wszyscy trzej obecne stanowiska objęli w maju.

Płk Gromadziński służył wcześniej m.in. jako szef oddziału w SGWP, płk Piotrowski m.in. dowodził pułkiem artylerii i zajmował kolejne stanowiska w dowództwie szczecińskiej dywizji, natomiast płk Hałupka to oficer, którego kariera wiodła od dowodzenia plutonem czołgów przez Żandarmerię Wojskową po Wojska Specjalne (był m.in. zastępcą dowódcy Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach przekształconego w 2011 r. w JW Agat, będącą częścią Wojsk Specjalnych).

Również w maju obecne stanowisko - dowódcy 3. Flotylli Okrętów w Gdyni - objął jedyny awansowany oficer Marynarki Wojennej kmdr Krzysztof Jaworski. Został on mianowany na stopień kontradmirała odpowiadający generałowi brygady w pozostałych rodzajach sił zbrojnych. Kmdr Jaworski był m.in. szefem oddziału w Inspektoracie MW w DGRSZ oraz szefem sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

W DGRSZ, któremu obecnie podlega większość żołnierzy, na generała brygady został mianowany płk Cezary Wiśniewski. W ubiegłym tygodniu szef MON Antoni Macierewicz wyznaczył go na inspektora Sił Powietrznych. Od lutego, kiedy Macierewicz zdecydował o wznowieniu badania katastrofy smoleńskiej, płk Wiśniewski był Inspektorem MON ds. Bezpieczeństwa Lotów i szefem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Natomiast od listopada 2015 roku płk Wiśniewski dowodził przez cztery miesiące 4. Skrzydłem Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Płk Wiśniewski był pierwszym polskim pilotem, który spędził w powietrzu tysiąc godzin na samolotach F-16.

W Inspektoracie Wojsk Lądowych DGRSZ na generałów brygady zostali mianowani zastępca inspektora WL i szef zarządu wojsk pancernych i zmechanizowanych płk Krzysztof Radomski oraz szef zarządu wojsk rakietowych i artylerii płk Sławomir Owczarek. Płk Radomski przez kilka tygodni czasowo pełnił obowiązki inspektora WL, zaś stanowisko szefa zarządu objął w maju. Płk Owczarek szefem artylerzystów jest od grudnia 2015 roku, wcześniej m.in. dowodził 5. pułkiem artylerii w Sulechowie.

Na pierwszy stopień generalski awansowani zostali także dwaj najważniejsi oficerowie Żandarmerii Wojskowej - komendant główny tej formacji płk Tomasz Połuch i jego zastępca płk Robert Jędrychowski. Płk Połuch pełni obowiązki komendanta głównego ŻW od 24 grudnia 2015 roku (początkowo jako p.o., nominację otrzymał z początkiem marca 2016 roku). Wcześniej dowodził oddziałami specjalnymi ŻW w Warszawie i Mińsku Mazowieckim.

REKLAMA

Płk Jędrychowski zastępcą komendanta głównego ŻW jest od kwietnia 2011 roku, przedtem dowodził oddziałami ŻW we Wrocławiu i Krakowie.

Stopień generała brygady otrzymali także rektorzy-komendanci trzech uczelni wojskowych: płk Ryszard Parafianowicz z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, płk Piotr Krawczyk z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i płk Dariusz Skorupka z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Płk Parafianowicz rektorem Akademii Obrony Narodowej, poprzedniczki ASzWoj, został w marcu 2016 roku. Płk Krawczyk kieruje "szkołą orląt" od lipca. Płk Skorupka rektorem WSOWL został w styczniu.

***

To najliczniejsze nominacje generalskie w wojsku wręczone przez Andrzeja Dudę.

Pierwsza taka uroczystość odbyła się 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, druga - 15 sierpnia, w święto Wojska Polskiego. Za pierwszym razem nominacje odebrało dwóch oficerów, za drugim - ośmiu.

Ponadto, prezydent podjął decyzję o awansowaniu na stopnie generalskie jednego, stuletniego kombatanta oraz pośmiertnie trzech oficerów, w tym płk. Ryszarda Kuklińskiego i por. Jana Karskiego.

Od 29 listopada w liczącym ok. 100 tys. żołnierzy Wojsku Polskim będzie ok. 80 generałów i admirałów. Stanowisk, na których oficerowie mają etaty generalskie i admiralskie, jest ok. 120.

PAP, IAR, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej