Zwykła przyprawa o niezwykłych właściwościach. Dlaczego kurkuma leczy?

To jedna z podstawowych przypraw w krajach Bliskiego Wschodu - wchodzi na przykład w skład curry. Ma silny, korzenny, gorzkawy smak, a zapach podobny do imbiru. Z naszych dań potrafi uczynić kulinarne cuda, a nasze dolegliwości wyleczyć tak, jak niejeden lek. Za co warto docenić kurkumę?

2016-12-02, 17:59

Zwykła przyprawa o niezwykłych właściwościach. Dlaczego kurkuma leczy?
Działanie kurkumy porównuje się do działania niektórych leków.Foto: pixabay.com/SoFuego

Naturalny barwnik

Powiązany Artykuł

miód 1200.jpg
Wybieramy najlepszy miód

Kurkuma to przyprawa pochodzącą z Indii, która otrzymywana jest z korzenia rośliny zwanej ostryżem o wyglądzie podobnym do imbiru. Właściwości kurkumy docenia się przede wszystkim w kuchni azjatyckiej. Dzięki zawartemu w przyprawie składnikowi – kurkuminie, otrzymujemy charakterystyczny, żółtopomarańczowy kolor potraw. Barwiące zastosowanie kurkumy sięga aż 600 r. p.n.e. W lecznictwie różne gatunki roślin z rodzaju Curcuma znane są co najmniej od XIX w. W Indiach kurkuma jest rozpowszechniona jako środek przyspieszający gojenie się ran oraz kojący niestrawność żołądka. Współcześnie znane są jeszcze inne liczne zalety tej niepozornej przyprawy.

Foto: Simon A. Eguster/Wikipedia

Kurkuma w kuchni

REKLAMA

Uprawiana jest głównie w Bengalu, Chinach, Tajwanie, na Sri Lance, Jawie, w Peru, Australii i zachodnich Indiach. Kurkuma jest jedną z najtańszych przypraw, ale może być stosowana jako zamiennik szafranu – najdroższej przyprawy świata. W wielu językach kurkuma nazywana jest żółtym korzeniem. To doskonały dodatek do potraw pieczonych, duszonych, zup i ryżu. Nada charakterystyczny smak rosołowi, potrawom mięsnym, rybom i owocom morza. Można dodawać ją do marynat, jest też ważnym składnikiem musztardy i sosów. Nieraz dodaje się ją do deserów i dań na słodko. W przemyśle spożywczym oznaczana jest jako barwnik o numerze E100.

Powiązany Artykuł

suszone owoce 1280.jpg
Suszone owoce - alternatywa dla świeżych

Cenne kłącze

Kurkuma jest kłączem lub podziemną łodygą rośliny podobnej kształtem do imbiru. W sklepach zwykle dostępna jest mielona w postaci jasnożółtego proszku. Cała kurkuma jest bulwiastym kłączem, posiadającym szorstką skórkę o budowie segmentowej. Kłącze jest żółtawo-brązowe, z pomarańczowym wnętrzem, które po zmieleniu daje kolor żółto-pomarańczowy. Główne kłącze mierzy od 2,5 do 7 cm długości, średnicy 2.5 cm, z której odgałęziają się mniejsze odrosty. Kurkuma zawiera witaminy C, E, K, B6, kwas foliowy, tiaminę i ryboflawinę oraz minerały: wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas, cynk. Według badań, dzięki zawartości tumeronu - związku, który pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych w mózgu, może wspomóc jego regenerację po chorobie lub urazie. Naukowcy przypuszczają, że w przyszłości tumeron będzie można wykorzystać w leczeniu choroby Alzheimera czy udaru mózgu. Z kolei dzięki zawartości kurkuminy, działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i może być przydatna w profilaktyce i leczeniu wielu nowotworów skóry, płuc, jamy ustnej, głowy, szyi, żołądka, przełyku, prostaty, szyjki macicy i chłoniaków.

Foto: pixabay.com/Ibokel

Powiązany Artykuł

chilli papryka ostre 1280.jpg
Czy ostrość da się zmierzyć?

Na infekcje i trawienie

REKLAMA

To jeszcze nie wszystko, co zdziałać potrafi żółta przyprawa, ponieważ dzięki swoim składnikom pomaga zapobiec infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Kurkumina hamując namnażanie wirusów, może zarówno poprawić samopoczucie, jak i ułatwić działanie właściwych środków przeciwwirusowych. Kurkuma wykazuje również właściwości żółciopędne, pobudza wydzielanie gastryny i enzymów trzustkowych, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne co dotyczy także bakterii wywołujących wrzody żołądka. Dlatego też kurkuma jest wykorzystywana w medycynie jako składnik preparatów stosowanych przy problemach z trzustką, a także w zaburzeniach trawienia. Poza tym substancje zawarte w kurkumie działają ochronnie na komórki wątrobowe - jest ona składnikiem wielu leków stosowanych w stanach uszkodzenia i niewydolności wątroby objawiających się niedostatecznym wydzielaniem żółci, również w stanach zapalnych miąższu wątroby i dróg żółciowych. Badania potwierdzają, że kurkuma sprawdza się także przy leczeniu chorób oczu, a kurkumina obniża poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu.




Aleksandra Rybińska


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej