Kolejna tragedia na Morzu Śródziemnym. Znaleziono ciała 16 migrantów
Ciała migrantów znalazły na pokładach łodzi na Morzu Śródziemnym służby ratunkowe podczas serii operacji, w trakcie których przyszły z pomocą uciekinierom z Afryki. Łącznie uratowano około 800 migrantów - podała włoska Straż Przybrzeżna.
2016-12-05, 07:32
Posłuchaj
Niedziela była kolejnym dniem masowego napływu migrantów na łodziach i pontonach na włoskie wybrzeża.
W ostatnich dniach zanotowano także nasilenie się innego zjawiska; na Sardynię przypływają kolejne grupy migrantów z Algierii. W sobotę przybyło tam ponad 150 uciekinierów z tego kraju, a w niedzielę - 15.
Od początku tego roku do Włoch przybyło drogą morską ponad 171 tysięcy migrantów. To rekordowa liczba przybyszów.
W piątek Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi podczas forum w Rzymie na temat sytuacji w tym regionie powiedział, że w tym roku liczba migrantów, którzy zginęli podczas próby przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne może wynieść 5 tysięcy.
REKLAMA
- Europa musi zreformować swój system przyjmowania migrantów. To jest globalny kryzys - oświadczył Grandi w wystąpieniu na Forum MED-Dialogi Śródziemnomorskie z udziałem szefów dyplomacji Włoch, USA, Rosji i Wielkiej Brytanii.
Powiązany Artykuł
![imigranci 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/aa2d644f-aecf-49a4-bdfd-2c3b02f88587.jpg)
Imigranci w Europie
Wysoki Komisarz ONZ wyraził opinię, że sytuacja w Turcji, z którą zawarto porozumienie w sprawie zahamowania napływu migrantów, nie pomoże rozwiązać obecnego kryzysu. Dodał, że taka umowa "nie może zostać prawdopodobnie powtórzona w innych sytuacjach".
- Sugerujemy inne podejście; aby uważać kryzys migracyjny nie za europejski, ale globalny, w którym Unia może odegrać rolę przywódczą - oświadczył Grandi. Wyjaśnił, że potrzebna jest "lepsza prewencja" dotycząca fal migracyjnych.
Unia Europejska jego zdaniem musi "odegrać ważniejszą polityczną rolę w rozwiązywaniu konfliktów i w działaniach w krajach pochodzenia migrantów". Państwom tym, dodał, potrzebna jest większa pomoc.
***
Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Tylko w 2015 roku przez Morze Śródziemne do Europy trafiło ponad 1 mln migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu - głównie z Syrii, Afganistanu oraz Iraku.
REKLAMA
Od początku 2016 roku liczba ta przekroczyła 313 tys., z czego ponad 168 tys. trafiło do Grecji, a ponad 144 tys. do Włoch - wynika z danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR).
IAR,PAP,pp
REKLAMA