"Lasy nie są tylko by je chronić, jest to dar od Pana Boga, który należy zagospodarować"

"Lasy Państwowe kluczem do zrównoważonego rozwoju terenów niezurbanizowanych" - naukowe spotkanie na ten temat zorganizowało Ministerstwo Środowiska oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych przy współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

2016-12-09, 09:29

"Lasy nie są tylko by je chronić, jest to dar od Pana Boga, który należy zagospodarować"
Rezerwat ścisły w Puszczy Białowieskiej. Foto: Nemo5576/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

O tym co czeka polskie lasy w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dyskusje dotyczyły ochrony bioróżnorodności, gospodarki leśnej oraz tworzenia miejsc pracy.

Polskie Lasy Państwowe są wzorem zrównoważonego rozwoju nie tylko dla nas w Polsce, ale także dla Europy i świata - powiedział minister środowiska, Andrzej Szyszko.

- W każdym systemie, również w systemie po 1945 roku cały czas pozyskiwaliśmy drewno, rąbaliśmy je, rąbaliśmy lasy, mamy ich coraz więcej, coraz więcej drewna przyrasta. To drewno tworzyło miejsca pracy, było stymulatorem rozwoju terenów wiejskich. Chodziliśmy do lasów, zbieraliśmy grzyby, jagody, polowaliśmy i nie straciliśmy ani jednego z występujących gatunków. Wręcz odwrotnie to co dawno już zginęło z Zachodniej Europe, w Polsce te gatunki mają się bardzo dobrze, występują w dużej ilości – podkreśla minister.

Nowe miejsca pracy

Zasoby środowiskowe terenów niezurbanizowanych to wielka zasługa polskiego rolnictwa - podkreślił minister środowiska.

REKLAMA

- Zasługa tego rolnictwa tradycyjnego, rodzinnego opartego o wiedzę również przyrodniczą. Polskie rolnictwo i tereny niezurbanizowane cierpią na brak miejsc pracy. Tereny niezurbanizowane powinny wytwarzać żywność i ją przetwarzać, a następnie za to otrzymywać wynagrodzenie – podkreśla.

Z lasów należy korzystać, nie je chronić

Tworzenie miejsc pracy to główne przesłanie dla Lasów Państwowych i Ministerstwa Środowiska. Jeśli mówi się o zrównoważonym rozwoju, to pierwszym kryterium jest człowiek, który jest jego podmiotem.

- Lasy nie są tylko by je chronić, jest to dar od Pana Boga, który należy zagospodarować, ten dar ma służyć człowiekowi. Polska ma skarbiec, z którego nasz naród pragnie korzystać - powiedział rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej,  ksiądz profesor Zdzisław Klafka.

Projekty stymulują rozwój

Lasy Państwowe są emanacją nowoczesności, czego dowodem jest obrót i sprzedaż drewna.

REKLAMA

- Przemysł drzewny, rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Lasy muszą również stymulować rozwój terenów niezurbanizowanych. Temu służą obecne projekty rozwojowe, które podjęliśmy  - podkreślił dyrektor generalny Lasów Państwowych, Konrad Tomaszewski

Dyrektor Tomaszewski zaznaczył, że nie ma mowy o jakiejkolwiek zmianie statusu Lasów Państwowych. Powołał się na zapis w programie rządu, że  Lasy Państwowe pod względem systemu organizacyjnego nie podlegają zmianom.

W przyszłym roku Lasy Państwowe zamierzają pozyskać ponad 40 milionów sześciennych drewna. Ta ilość powinna całkowicie zaspokoić potrzeby krajowe, zarówno firm, jak i obywateli - powiedział Konrad Tomaszewski.

Aleksandra Tycner, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej