Zaprzysiężenie już we wtorek? Włochy: Paolo Gentiloni desygnowany na premiera

Prezydent Włoch Sergio Mattarella powierzył misję utworzenia nowego rządu dotychczasowemu ministrowi spraw zagranicznych Paolo Gentiloniemu. Przypuszcza się, że zaprzysiężenie nowego rządu - 64. w historii Republiki - odbędzie się już w przyszły wtorek, by zdążyć przed szczytem UE.

2016-12-11, 17:19

Zaprzysiężenie już we wtorek? Włochy: Paolo Gentiloni desygnowany na premiera

Posłuchaj

Paolo Gentiloni formuje nowy rząd. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dotychczasowy szef dyplomacji Włoch Paolo Gentiloni został w niedzielę desygnowany na premiera przez prezydenta Sergio Mattarellę.

Przyszły premier ogłosił, że jego rząd będzie miał oparcie w tych samych ugrupowaniach centrolewicy, co gabinet Matteo Renziego.

Szef państwa powierzył 62-letniemu Gentiloniemu misję powołania gabinetu dzień po zakończeniu konsultacji politycznych na temat rozwiązania kryzysu rządowego po dymisji Renziego w rezultacie porażki w referendum konstytucyjnym.

REKLAMA

Po blisko godzinnej rozmowie z prezydentem przyszły premier powiedział dziennikarzom, że przyjmuje powierzoną mu misję. - Będę starał się wypełnić zadanie z godnością i odpowiedzialnością - zapewnił. Podkreślił, że w odpowiedzi na apel Mattarelli o szybkie powołanie Rady Ministrów w możliwie najkrótszym czasie przedstawi jej skład.

Rząd Paolo Gentiloniego utworzą centrolewicowa Partia Demokratyczna oraz Nowa Centroprawica, która powstała z rozpadu Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Przyszły premier odnotował, że opozycja, która wygrała referendum, odmówiła udziału w rządzie, jaki proponowała stworzyć dotychczasowa koalicja. Gabinet nie będzie miał trudności z uzyskaniem wotum zaufania w parlamencie, ponieważ w obu izbach koalicja ta ma zapewnioną większość.

REKLAMA

Zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rząd Gentiloniego będzie pracować do przedterminowych wyborów, które odbędą się w najbliższych miesiącach. Jako warunek ich rozpisania prezydent postawił w sobotę przygotowanie jednolitej ordynacji wyborczej do obu izb parlamentu. Na razie jest tylko jedna ordynacja, do Izby Deputowanych.

Wynika to z tego, że rząd Renziego planował zmienić skład i sposób wybierania Senatu, w którym mieli zasiadać przedstawiciele regionów i burmistrzowie wielkich miast. Ta poprawka do konstytucji została odrzucona w referendum. Gentiloni w swym pierwszym wystąpieniu po otrzymaniu nominacji zadeklarował zamiar doprowadzenia do przyjęcia nowej ordynacji.

Przewiduje się, że zaprzysiężenie nowej Rady Ministrów odbędzie się we wtorek, tak, by premier mógł wziąć udział w szczycie Unii Europejskiej 15 grudnia.

Opozycja, czyli Forza Italia, prawicowa Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd domagała się natychmiastowego rozpisania wyborów. Nie akceptuje obecnego rozwiązania kryzysu poprzez powołanie nowego rządu centrolewicy.

REKLAMA

Polityk opozycyjnej prawicy Raffaele Fitto ocenił, że powstanie "rząd Renziego bez Renziego".

Kandydat na premiera: szereg pilnych zadań

Po blisko 50-minutowej rozmowie z szefem państwa, Paolo Gentiloni potwierdził, że przyjął powierzoną mu misję.  Przyszły premier zauważył, że podczas konsultacji z siłami politycznymi prezydent Mattarella stwierdził, że partie opozycyjne nie wykazały zainteresowania udziałem w tak zwanym rządzie odpowiedzialności narodowej, który gotów był powołać poprzedni premier.

Paolo Gentiloni wspomniał też o szeregu pilnych zadań, które staną przed jego rządem, poczynając od odbudowy zniszczeń po trzęsieniach ziemi, które od sierpnia do października nawiedzały środkowe regiony kraju.

Obecny kryzys gabinetowy to rezultat porażki rządu Renziego w referendum konstytucyjnym przed tygodniem.

REKLAMA

Premier z arystokracji

Paolo Gentiloni ma 62 lata i od czasów studenckich bierze udział w życiu politycznym. Pochodzi ze starej rzymskiej arystokracji, ale działalność polityczną zaczynał w lewicujących ugrupowaniach. - Potem był związany z ekologami, następnie z lewym skrzydłem dawnej chadecji, by w latach 90. przyłączyć się do kolejnych wcieleń dawnej partii komunistycznej, której ostatnią postacią jest partia demokratyczna - pisze korespodent Polskiego Radia z Rzymu Marek Lehnert.

W rządzie Matteo Renziego, którego jest przyjacielem, Paolo Gentiloni zastąpił na stanowisku ministra spraw zagranicznych Federikę Mogherini po tym, jak została ona szefową unijnej dyplomacji.

Prezydent Mattarella, po 48-godzinnych konsultacjach, oświadczył w sobotę, że nowy rząd musi zająć się przygotowaniem nowej ordynacji wyborczej, odbudową zniszczeń po trzęsieniach ziemi w środkowych Włoszech, a także reprezentować kraj na szczycie unijnym w połowie miesiąca.

PAP/IAR/agkm

REKLAMA




Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej