Ziemniaki wyszły z mody? Polacy jedzą ich coraz mniej

Europejczycy, w tym również Polacy, jedzą coraz mniej ziemniaków. Czy ten utrzymujący się trend spadkowy spożycia, a także wyraźnie niższe ceny przełożą się również na zmniejszenie liczby gospodarstw rolnych zajmujących się w naszym kraju uprawą tego warzywa?

2016-12-12, 10:40

Ziemniaki wyszły z mody? Polacy jedzą ich coraz mniej
Od kliku lat jemy mniej ziemniaków. Foto: pixabay.com/sonja_paetow

Posłuchaj

O produkcji ziemniaków w Europie mówił w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki: Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Największymi producentami ziemniaków w Unii Europejskiej są Niemcy, Francja, Polska, Belgia i Holandia. Choć areał upraw tego warzywa się zmniejsza, to zbiory nie maleją, dzięki coraz większej wydajności z jednego hektara. W tym roku „wielka piątka” wyprodukuje ponad 24 mln ton ziemniaków jadalnych.

- W ostatnim roku nastąpił duży wzrost produkcji, o prawie 3 mln ton. Dzięki nieznacznemu wzrostowi powierzchni upraw, ale przede wszystkim dzięki bardzo wysokim plonom, zbiory przypuszczalnie przekroczyły 9 mln ton – mówi Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W Europie sadzi się coraz mniej ziemniaków

Jednak, jak przyznaje gość radiowej Jedynki, w Europie sadzi się coraz mniej ziemniaków.

- W naszym regionie ziemniaków sadzi się coraz mniej. W krajach Europy Południowej również ten areał się zmniejsza – wyjaśnia ekspert. – W Europie następuje specjalizacja w uprawie ziemniaków. W krajach Europy Północno-Zachodniej, czyli we Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, ten areał jest stosunkowo stabilny w ostatnich latach. Wzrost zapotrzebowania jest rekompensowany wyższymi plonami. I te kraje wyspecjalizowały się w produkcji ziemniaków, czy to do przetwórstwa spożywczego, czy produkcji ziemniaków jadalnych, które eksportują głównie na rynki krajów Europy Południowej, gdzie ze względów klimatycznych uprawa ziemniaków jest utrudniona – dodaje.

REKLAMA

Niewiele ziemniaków importujemy

Również do Polski trafiają ziemniaki z zagranicy, chociażby z Cypru, ale jak podkreśla gość „Agro-Faktów”, tak naprawdę import tego warzywa do naszego kraju jest niewielki.

- To jest 5, maksymalnie 10 tys. ton, jeżeli chodzi o ziemniaki z Cypru. W ogóle jeśli zaś chodzi o ziemniaki wczesne, to import ze wszystkich kierunków to jest najwyżej kilkadziesiąt tysięcy ton – podaje liczby Wiesław Dzwonkowski. – Biorąc pod uwagę, ile ziemniaków spożywamy, to stanowi ok. 0,5 proc., maksymalnie 1 proc. – dodaje.

Konsumeci mniej chętnie sięgają po ziemniaki

Od kilku lat zmniejsza się również spożycie ziemniaków w Europie.

REKLAMA

- W Europie Zachodniej ta konsumpcja już się ustabilizowała, ale na dużo niższym poziomie niż w Polsce. Natomiast u nas, według ostatnich szacunków, konsumujemy ok. 100 kg ziemniaków na osobę rocznie, z tego ok. 80 – 82 kg w formie nieprzetworzonej i ok. 18 kg w formie przetworzonej, głównie chodzi tutaj o frytki – wyjaśnia rozmówca Jedynki. – W Europie Zachodniej poziom konsumpcji jest niższy i struktura tej konsumpcji też jest inna. Mniej więcej połowę stanowią ziemniaki nieprzetworzone, a połowę przetwory – dodaje.

Szacuje się, że produkcją ziemniaków w Polsce zajmuje się ok. 400 tys. gospodarstw. To ciągle dużo, ale zważywszy na niskie ceny ziemniaków liczba gospodarstw uprawiających je w Polsce będzie coraz szybciej malała.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej