Paweł Zalewski
Poseł niezrzeszony Paweł Zalewski uważa, że stanowisko amerykańskiego rządu w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce jest o wiele bardziej wiążące niż doniesienia anonimowego agenta CIA.
2008-06-23, 09:15
Posłuchaj
Poseł niezrzeszony Paweł Zalewski uważa, że stanowisko amerykańskiego rządu w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce jest o wiele bardziej wiążące niż doniesienia anonimowego agenta CIA. Amerykański dziennik New York Times napisał, powołując się na doniesienia oficera amerykańskiego wywiadu, że w Szymanach przetrzymywano osoby podejrzane o terroryzm.
Paweł Zalewski zaznaczył jednak, że doniesienia amerykańskiej prasy budzą wątpliwości co do stosunku CIA wobec Polski, która jest przecież sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Gość Radiowej Trójki wyjaśnił, że sprawa stawia pod znakiem zapytania dobre intencje CIA wobec naszego kraju. Poseł Paweł Zalewski dodał, że należałoby teraz oczekiwać od Stanów Zjednoczonych odpowiedzi, dlaczego ich oficerowie podają tego typu informacje. Gość Salonu Politycznego Trójki podkreślił, że amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice już wcześniej stanowczo zaprzeczała istnieniu tajnych więzień w Polsce.
Paweł Zalewski ocenia, że prezydent Lech Kaczyński często chce działać właściwie, lecz nie używa w tym celu odpowiednich metod. Gość "Salonu Politycznego Trójki" podsumował półmetek prezydentury Lecha Kaczyńskiego.
Paweł Zalewski chciałby, by poprzez zmianę sposobu rządzenia Lech Kaczyński mógł zrealizować wiele zamierzeń, które sprawiły, że w 2005 roku wygrał on wybory prezydenckie.
REKLAMA
Poseł zaznaczył, że Lech Kaczyński ma jeszcze szansę na pozytywne zmiany, gdyż 2,5 roku, które mu pozostały do końca kadencji to sporo czasu.
Paweł Zalewski uważa, że publikacja historyków IPN o Lechu Wałęsie nie powinna wpłynąć na wizerunek byłego prezydenta. Poseł wyraził zaniepokojenie, że w dyskusji wokół publikacji są podnoszone argumenty pozamerytoryczne.
Paweł Zalewski wyjaśnił, że niepokoją go głosy, które usiłują zakrzyczeć autorów, a tak naprawdę są wymierzone w wolność badań naukowych i wolność słowa. Poseł niezrzeszony dodał, że krytyka publikacji IPN pochodzi często od osób, które w latach 70- tych i 80-tych o tę wolność walczyły.
Książka Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" ukaże się dziś w księgarniach.
REKLAMA
REKLAMA