Jest zgoda krajów UE w sprawie obrony handlowej
Unia Europejska coraz bliżej decyzji, które pozwolą jej skuteczniej walczyć z tanim importem i z subsydiowanymi produktami z Chin.
2016-12-13, 15:26
Posłuchaj
Przedstawiciele krajów członkowskich porozumieli się w sprawie zmian w systemie obrony handlowej. Do ostatecznego ich zaakceptowania konieczne są jeszcze wspólne uzgodnienia z Parlamentem Europejskim.
Impas został przełamany
Udało się przełamać trwający prawie 3 lata impas w negocjacjach. Na kompromis poszły zarówno państwa prorynkowe jak Wielka Brytania, Holandia, czy kraje skandynawskie, jak i te, którym zależało na większej ochronie handlowej, w tej grupie była miedzy innymi Polska. Zmiany przewidują między innymi przyspieszenie postępowań antydumpingowych. - W wyjątkowych sytuacji pozwolą one Unii Europejskiej na nakładanie wyższych ceł - powiedział rzecznik Komisji Alexander Winterstein. Będzie to możliwe, bo zawieszana ma być zasada niższego cła. To przez nią Unia nie może obecnie, tak jak Stany Zjednoczone, nakładać na importowane produkty wysokich ceł antydumpingowych, wynoszących nawet 200 procent. Musi ograniczać się do zaledwie kilkunastoprocentowych, a to za mało, by zatrzymać import z Chin.
Zmiany w systemie obrony handlowej, zaproponowane przez Komisję Europejską, były pisane głównie z myślą o władzach w Pekinie, które stosują nieuczciwe praktyki i subsydiują swoją produkcję. Interwencja rządowa sprawia, że unijny rynek jest zalewany tanimi produktami. Do Europy zaczęła na przykład masowo trafiać stal po cenach dumpingowych co jest zagrożeniem dla unijnego hutnictwa.
abo
REKLAMA