Najważniejsze nagrody Polskiego Radia przyznane. Złote Mikrofony trafiły do...

Laureatami Złotych Mikrofonów zostali: Michał Jakubik, Marcin Łukawski, Michał Montowski, Tomasz Perkowski i Adam Suprynowicz. Honorowy Złoty Mikrofon Ernestowi Bryllowi wręczyła prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk.

2016-12-14, 22:22

Najważniejsze nagrody Polskiego Radia przyznane. Złote Mikrofony trafiły do...
Gala Złote Mikrofony. Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk z laureatami i dyrektorem Teatru Polskiego Radia . Foto: Maciej Biedrzycki

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk o nagrodzie Złoty Mikrofon (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk witając gości na gali rozdania najważniejszych nagród Polskiego Radia podkreślała, że Złoty Mikrofon, to nagroda, o której marzy każdy radiowiec. - Tę nagrodę można otrzymać raz w życiu. Byli nią wyróżnieni wspaniali twórcy związani z Polskim Radiem. Wspaniali dziennikarze, najlepsze radiowe głosy, ale także ci, którzy stoją lub pracują w głębi radia, w cieniu - powiedziała Barbara Stanisławczyk

"

To nagroda, o której marzy każdy radiowiec Barbara Stanisławczyk

Jak dodała, wśród laureatów jest też jeden święty. W 2000 roku Diamentowy Mikrofon Polskiego Radia został przyznany Janowi Pawłowi II.

- Moim osobistym pragnieniem i nadzieją jest, żeby Złoty Mikrofon był symbolem najwyższych standardów pracy dziennikarskiej, ale też ludzkich standardów. Ideałem jest bowiem, żeby dzieło pozostawało w szlachetnej zgodzie z duchem i osobowością jego twórcy powiedziała Barbara Stanisławczyk.

- Dla jednych jest to zwieńczenie, może podsumowanie dorobku życia. Dla innych jest to tzw. "twórczy kop" - motywacja, żeby pracować jeszcze lepiej, jeszcze więcej, żeby tworzyć piękniej - dodała prezes. 

REKLAMA

Michał Jakubik z Biura Technologii i Cyfryzacji otrzymał Złoty Mikrofon „za umiejętne łączenie i poszerzanie w zawodzie realizatora dźwięku tego, co techniczne z tym, co artystyczne. Za perfekcyjną znajomość rzemiosła radiowego”. Dziennikarz Programu 3 Marcin Łukawski został nagrodzony „za kulturę słowa, uśmiech, wspaniałą zdolność mówienia jednocześnie do wszystkich i każdego z osobna”. Michała Montowskiego z Radiowej Jedynki uhonorowano „za programy o sztuce łączące bogactwo intelektualne z komunikatywnością i dźwiękową atrakcyjnością”. Tomasz Perkowski z Teatru Polskiego Radia odebrał Złoty Mikrofon „za doskonały radiowy słuch, mistrzowskie realizacje słuchowisk i reportaży oraz za czułość dla świata dźwięków”. Adama Suprynowicza, dziennikarza Programu 2 wyróżniono „za wszechstronność zainteresowań w podejmowaniu rozmaitych wyzwań na polu kultury, za mistrzowski warsztat dziennikarski, wysmakowany gust muzyczny, osobistą kulturę i nienaganną polszczyznę”.

Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon – jego laureatem został Ernest Bryll „za ogromny wkład w kształtowanie wyobraźni poetyckiej słuchaczy Polskiego Radia”.

Nagrody laureatom wręczyli Prezes Zarządu Polskiego Radia dr Barbara Stanisławczyk oraz przewodniczący tegorocznej Kapituły Złotego Mikrofonu Janusz Kukuła. Uroczystość w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego poprowadzili Agnieszka Szydłowska z Programu 3 i Marcin Kusy z Radiowej Jedynki.

REKLAMA

Podczas uroczystości wystąpili Marcin Styczeń z zespołem oraz Joanna Kondrat.

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu, która wybiera zwycięzców, powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym – pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.

bk, fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej