Sojusz Piłsudski-Petlura przypomniany w Sejmie. Walczyli "Za Waszą i Naszą Wolność"
Polacy i Ukraińcy powinni współpracować ze sobą tak, jak niemal sto lat temu w czasie walk z bolszewikami. Mówiono o tym w czasie otwarcia w Sejmie wystawy "Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski-Petlura 1920".
2016-12-14, 15:34
Posłuchaj
Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreślił, że współpraca polsko-ukraińska jest istotna dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał, że w interesie Polski jest istnienie stabilnej i niepodległej Ukrainy. Jego zdaniem, Kijów powinien z kolei wzmacniać pozycję Warszawy w stosunkach międzynarodowych.
Wiceminister obrony narodowej Ukrainy Ihor Dołhow zauważył, że historia się powtarza i hasło będące mottem wystawy jest nadal aktualne. - My walczymy w Zagłębiu Donieckim za waszą i naszą wolność - powiedział ukraiński wiceminister. - Przyczyną, że walczymy jest polityka Rosji, która nie pozwala na wolność - powiedział wiceminister.
REKLAMA
Przewodniczący Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej Michał Dworczyk, z którego inicjatywy otwarto wystawę, podkreślił, że o takich przykładach współpracy, jak wspólna walka z bolszewikami, powinno mówić się więcej, ponieważ jest to ten moment w historii, z którego mogą być dumni i Polacy i Ukraińcy. - To jest ten moment, który w naszej polityce historycznej może być szalenie istotny- zaznaczył poseł Dworczyk.
Wystawa będzie też w Kijowie
Przewodniczący ukraińsko-polskiej grupy przyjaźni w Radzie Najwyższej deputowany Mykoła Kniażycki zapowiedział, że wystawa w 2017 roku pojawi się w ukraińskim parlamencie. Zaznaczył, że wydarzenia sprzed stu lat są podobne do obecnej sytuacji. - Nie spodziewaliśmy się, że w XXI wieku znów na wschodzie naszego kraju będziemy mieli wojnę z Rosją. Nie spodziewaliśmy się, że tak mało wsparcia znajdzie Polska i Ukraina we współczesnym, cywilizowanym świecie - podkreślił.
Kniażycki dodał, że jest zaniepokojony wynikiem wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i możliwymi wynikami wyborów prezydenckich we Francji oraz parlamentarnych w Niemczech. Jak ocenił, widoczna jest rosyjska propaganda w środkach masowego przekazu w Polsce i na Zachodzie. - Prowokatorów dostrzegamy w licznych, antyukraińskich akcjach mających miejsce na terenie Polski - mówił.
Podkreślił, że Polska i Ukraina "w trudnych czasach powinny trzymać się razem".
Z kolei ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca mówił o przykładach dobrej, polsko-ukraińskiej współpracy, które - jak wyraził nadzieję - "nigdy nie pozwolą na podzielenie Polski i Ukrainy". W tym kontekście wspomniał m.in. o ostatniej wizycie w Polsce prezydenta Petro Poroszenki, podczas której zostały podpisane umowy w dziedzinie obronności i wspólne oświadczenia dot. polityki energetycznej. Zwrócił też uwagę na wznowienie prac polsko-ukraińskiego Zgromadzenia Parlamentarnego,
REKLAMA
Deszczyca poinformował, że w środę odbywają się konsultacje ministerstw obrony Polski i Ukrainy, a w czwartek w Nowej Dębie będą przeprowadzone ćwiczenia brygady polsko-ukraińsko-litewskiej.
Jak zaznaczył w środę w Kijowie odbywają się konsultacje ws. otwarcia nowych przejść granicznych między Polską a Ukrainą i modernizacji linii kolejowej m.in. na odcinku Przemyśl-Lwów.
Układ przeciw bolszewikom
21 kwietnia 1920 r. podpisany został w Warszawie układ sojuszniczy pomiędzy Polską i Ukrainą. Dokument ten formalizował zawarte jeszcze w grudniu 1919 r. tajne porozumienie i umożliwił dalszą, wspólną walkę z Bolszewikami, w tym m.in. ofensywę na Kijów. Polska uznała Ukraińską Republikę Ludową i Dyrektoriat jako rząd Ukrainy. Linię graniczną między Polską i Ukrainą stanowić miała dawna granica między Rosją i Austro-Węgrami.
REKLAMA
Jednocześnie Polska przyznała Ukrainie terytoria na wschód od linii granicznej do granic Rzeczpospolitej z 1772 r. (przedrozbiorowej), które II RP już posiadała lub zamierzała odzyskać od Rosji drogą orężną lub dyplomatyczną.
Strony zobowiązały się także nie zawierać umów międzynarodowych skierowanych przeciw sobie. Sojusz kwietniowy dotyczył współdziałania militarnego przeciw bolszewikom. Umowa została podpisana przez ukraińskiego generała Wołodymyra Sinklera i Walerego Sławka, najbliższego współpracownika Piłsudskiego.
Wystawa „Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski-Petlura 1920” będzie prezentowana w Sejmie do 21 grudnia.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA
REKLAMA