Agnieszka Ścigaj: ustawa dezubekizacyjna wiąże się ze sprawiedliwością społeczną

– Nie może być takiej dysproporcji, że ofiara nie ma z czego żyć, a kat jest spokojny i funkcjonuje w pełnym komforcie – mówiła w Rozmowie Parlamentarnej Agnieszka Ścigaj. Posłanka Kukiz'15 skomentowała poprawki do ustawy dezubekizacyjnej, które przegłosowano w sejmowych komisjach.

2016-12-16, 17:32

Agnieszka Ścigaj: ustawa dezubekizacyjna wiąże się ze sprawiedliwością społeczną
Agnieszka Ścigaj, foto: PR24/Mateusz Rekłajtis

Posłuchaj

Agnieszka Ścigaj o ustawie dezubekizacyjnej
+
Dodaj do playlisty

Sejmowe komisje poparły poprawkę wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego, która wyłącza część byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL z przepisów ustawy dezubekizacyjnej. Zgodnie z nią, minister spraw wewnętrznych w drodze decyzji "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" może wyłączyć spod przepisów ustawy osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa ze względu na: "krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

Zdaniem Agnieszki Ścigaj, wątpliwości budzą trzy elementy tej poprawki. – Po pierwsze, że to będzie indywidualna decyzja ministra. Po drugie, że okres "krótki" nie jest doprecyzowany. A trzeci element, że jeżeli osoby te po roku 1990 pracowały ofiarnie i dobrze pełniły swoją służbę. Rodzi się obawa, że będzie to wybór "naszych". Tych, którzy wiernie służyli i wiernie pomagali. To stwarza realne zagrożenie – powiedziała posłanka Kukiz'15. 

Klub Kukiz'15 zaproponował, aby rozporządzenie ministra precyzowało te warunki. – Co znaczy krótkotrwały okres? Rok, a może sześć miesięcy? – zastanawiała się Ścigaj. – Albo niech minister spraw wewnętrznych obejmie swoim rozporządzeniem wszystkie osoby – bez szczególnego wybierania – które spełniają przesłankę krótkotrwałej pracy i nie pełniły bezpośrednio funkcji związanych z represjami – dodała.

Rządowy projekt ustawy dezubekizacyjnej obniża emerytury i renty ok. 32 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Emerytury i renty mają nie przekraczać średniego świadczenia w ZUS.

REKLAMA

Więcej w nagraniu. Agnieszka Ścigaj mówiła też m.in. o reformie edukacji. 

Gospodarzem audycji był Ewa Wasążnik.

Polskie Radio 24/tj

Rozmowa Parlamentarna w Polskim Radiu 24 -wszystkie audycje

REKLAMA

_____________________ 

Data emisji: 16.12.16

Godzina emisji: 16:18


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej