"Koniec konsensusu". Maleje euroentuzjazm wśród Polaków
Zmienia się stosunek Polaków do działań Unii Europejskiej. Taki wniosek płynie z raportu Fundacji Batorego pt. "Polacy wobec Unii Europejskiej – koniec konsensu". O badaniu mówił gość Polskiego Radia 24 Grzegorz Gromadzki z Fundacji Batorego, jeden z autorów raportu.
2016-12-16, 19:09
Posłuchaj
Grzegorz Gromadzki zauważał, że istnieje różnica między poparciem dla członkostwa w UE, a akceptacją dla polityki unijnej. – Nie zmienia się poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej, które wynosi ciągle ponad 80 proc. To fenomen na skalę europejską. Natomiast w kwestiach polityki prowadzonej przez Unię opinie Polaków są już podzielone. Nazwaliśmy nasz raport "końcem konsensusu", ponieważ wydaje nam się, że jest to coraz ważniejsza sprawa dla polskiego społeczeństwa – powiedział Grzegorz Gromadzki.
Jak przekonywał Gromadzki, polityka rządu nie kłóci się z ogromnym poparciem społecznym dla członkostwa w UE. – Jeśli głębiej podrążyć, to okazuje się, że 37 proc. uważa, że lepiej poradzilibyśmy sobie poza Unią. Z kolei 35 proc. uważa, że Unia ogranicza naszą suwerenność. To nas prowadziło do wniosku, że PiS może liczyć na 40 proc. poparcia na swoją politykę europejską – mówił gość Polskiego Radia 24.
W sprawach europejskich widać wyraźną linię podziału w polskim społeczeństwie. 42 proc. badanych uważa, że unijna krytyka w sprawie Trybunału Konstytucyjnego jest uzasadniona. – Tutaj mamy bardzo głęboki podział w społeczeństwie, który przekłada się na podziały wewnętrzne w Polsce. Spory wewnętrzne odgrywają bardzo dużą rolę w postrzeganiu Unii Europejskiej – tłumaczył Grzegorz Gromadzki.
Gość Polskiego Radia 24 przytacza wnioski z pierwszego raportu fundacji, opublikowanego po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, który był reakcją na zmianę polskiej polityki wobec Unii.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/kk
_________________
Data emisji: 16.12.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 15.35
REKLAMA