"Chcemy przekazać społeczeństwu i opozycji pozytywny sygnał, wyciągniętą rękę"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński proponuje poszerzenie uprawnień dla klubów opozycyjnych w Sejmie. Podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że rządzący chcą stworzyć rozwiązania, które od lat funkcjonują w wielu europejskich państwach, takich jak np. Wielka Brytania. Takim rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie zasady, że porządek dzienny obrad co piątego posiedzenia Sejmu ustalany byłby przez opozycję.
2016-12-21, 12:40
Posłuchaj
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował, by okres przedświąteczny przyniósł spokój i pozytywną perspektywę. – Propozycje instytucjonalizacji i umocnienia pozycji w parlamencie klubów opozycyjnych pozostają aktualne. Chcielibyśmy, żeby szef opozycji, bo w naszym przekonaniu powinna istnieć tego rodzaju instytucja, miał pewnego rodzaju przywileje, żeby opozycja miała uprawnienia w Sejmie, żeby odmienne zdanie mogło być spokojnie prezentowane – mówił. Zaznaczył, że warunkiem jest powrót do normalnej pracy parlamentu. Zwrócił się również do opozycji, by „zastanowiła się nad tym, czy warto stawiać sprawy tak, że prawo jej nie obowiązuje”. W jego ocenie również media powinny opisywać te wydarzenia zgodnie z obowiązującym w Polsce stanem prawnym. – Media mają święty obowiązek o tym mówić, jeśli dochodzimy do sytuacji w której jest inaczej, to mamy do czynienia ze stanem niebezpiecznym dla wszystkich, całego narodu – mówił.
Premier Beata Szydło oceniła, że w Polsce potrzebny jest konstruktywny dialog. Podkreśliła, że sytuacja gospodarcza jest stabilna, a celem jest jeszcze szybszy rozwój. Dodała, że nie ma żadnych powodów, by sytuacja finansowa kraju miała się pogorszyć. Zwróciła się do parlamentarzystów, by razem z PiS podjęli prace na rzecz Polski. – W dyskusji parlamentarnej możemy dużo dobrych projektów dla Polski podjąć. Są potrzebne wola, współpraca, skoncentrowanie się na tym, czego chcą Polacy. Nie przepychanki, próby bojkotowania prac nad budżetem, ale wspólna nad nim praca. Jesteśmy gotowi na przyjmowanie takich rozwiązań, które będą skoncentrowane na sprawach obywateli – mówiła.
Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński odniósł się do wydarzeń z 16 grudnia w Sejmie. – Mam obowiązek takiego przewodniczenia, by nie dopuszczać do wypowiedzi odbiegających od tematu obrad. (…) Dla zachowania porządku podjąłem kroki zapewniające kontynuację obrad. (…) Podejmując te decyzje wykonywałem swój konstytucyjny obowiązek – wyjaśniał.
Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, wyraził zadowolenie, że senatorzy w spokojnej atmosferze przyjęli te ustawy, nad którymi mieli obowiązek procedować. Odniósł się także do propozycji ograniczenia dostępu dla dziennikarzy do parlamentu. – Nie było naszym zamiarem, by ograniczyć dostęp dziennikarzy do posłów i senatorów. Chcemy go ulepszyć, poprzez wybudowanie centrum prasowego, tam będzie można w dobrych warunkach pracować. Obecne warunki będą obowiązywały nadal, będziemy pracować i proponować nowe. Do 6 stycznia mamy przedstawić nowe warunki pracy i będziemy z dziennikarzami dalej na ten temat rozmawiać.
REKLAMA
Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki zaznaczył, że klub jest „otwarty na rozmowę i współpracę z posłami i senatorami,którzy nie chcą uczestniczyć w zamieszaniu i awanturach, a pracować na rzecz Polski i Polaków”. – Mamy wiele projektów i ustaw, zapraszamy posłów, którzy gotowi są dotrzymać wyborczych zobowiązań.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA