GUS: w grudniu pogorszenie koniunktury konsumenckiej oraz w przemyśle, handlu i usługach. Brakuje pracowników
Jak podaje GUS, w grudniu 2016 r., bieżące i przyszłe nastroje konsumenckie pogorszyły się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Pogorszenie nastrojów dotyczy też przemysły, handlu i usług.
2016-12-21, 14:33
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej obniżył się o 1,3 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował na poziomie -3,7.
Spadek ocen dotyczącej sytuacji finansowej gospodarstw domowych i sytuacji ekonomicznej kraju
Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości niższe niż przed miesiącem. Największy spadek wystąpił w przypadku ocen obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 3,5 p. proc.).
Oceny obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego spadły odpowiednio o 1,9; 1,1 i 0,2 p. proc. Nieznacznie poprawiły się jedynie oceny dotyczące obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 0,2 p. proc.).
Ocena koniunktury konsumenckiej jest jednak lepsza niż rok temu
W porównaniu do grudnia 2015 r. obecna wartość BWUK jest jednak wyższa o 5,6 p. proc.
REKLAMA
W 2016 r. BWUK osiągnął wartość -5,2 i był o 5,7 p. proc. wyższy od wartości z 2015 r.
Oczekiwania na przyszłość też w dół
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 1,3 p. proc. w stosunku do listopada i ukształtował się na poziomie -6,7.
Wartości wszystkich składowych WWUK zmniejszyły się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Największy spadek wystąpił dla przewidywań dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 3,0 i 1,1 p. proc.).
W grudniu br. WWUK osiągnął wartość o 7,0 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2015 r.
REKLAMA
W 2016 r. wartość WWUK wyniosła -8,6 i była o 6,5 p. proc wyższa niż w 2015 r.
Pogorszenie nastrojów dotyczących koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach
GUS informuje też, że w grudniu dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych sekcji zgłaszają oceny koniunktury gorsze od formułowanych przed miesiącem.
Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę niekorzystnie, podobnie jak w grudniu 2014 i 2015 roku.
Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa oceniają koniunkturę bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem i nieco gorzej niż przed rokiem. Opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego w bieżącym miesiącu są gorsze od zgłaszanych od początku 2014 r.
REKLAMA
Oceny z zakresu handlu detalicznego są gorsze od sygnalizowanych od marca br., ale lepsze niż w grudniu ostatnich ośmiu lat. Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa od lutego 2015 r. oceniają koniunkturę optymistycznie, w grudniu – podobnie jak przed miesiącem i lepiej niż w grudniu ostatnich ośmiu lat.
Opinie formułowane przez przedsiębiorców działających w zakresie zakwaterowania i gastronomii są bardziej negatywne niż przed miesiącem i przed rokiem.
Oceny koniunktury dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji są korzystne, zbliżone do opinii zgłaszanych przed miesiącem i przed rokiem. Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia; opinie te są lepsze od formułowanych w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat, ale gorsze od odnotowanych w listopadzie br.
Narastanie barier związanych z brakiem wykwalifikowanych pracowników
Przedsiębiorcy z większości przedsiębiorstw badanych sekcji w ostatnich miesiącach coraz częściej zgłaszają wzrost znaczenia bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, przy jednoczesnym spadku problemów wynikających z niedostatecznego popytu.
REKLAMA
Komunikaty GUS, jk
REKLAMA