Dysfunkcja rodziny w książce „Antymatki”
Wzorce Najświętszej Maryi Panny i ideał Matki-Polki w konfrontacji z fałszywymi wizjami miłości macierzyńskiej we współczesnej Polsce. Trudne relacje rodzinne, między dorosłymi dziećmi a matkami to temat książki „Antymatki”. Gościem audycji Rozmowa Kulturalna był jej autor, Grzegorz Łęcicki.
2016-12-22, 19:44
Posłuchaj
Publikacja powstała na podstawie relacji osób, które doświadczyły traumy spowodowanej dysfunkcją rodziny. Jak zaznaczył Łęcicki, nawet kilkadziesiąt procent polskich rodzin jest dotkniętych syndromem zubożenia emocjonalnego, spowodowanego nadopiekuńczością lub zaborczością. Dodał, że wyznacznikiem tego jest m.in. liczba rozwodów. Z jednej strony powoduje je nieprzygotowanie młodych małżonków do zmierzenia się z dorosłością. – Prawdziwe matki wychowywały powstańców, legionistów, opozycjonistów. Dobrze by było, gdyby ten model Matki Polki, wychowujący człowieka mężnego, dzielnego, wolnego i samodzielnego był realizowany, a nie nagle kobiety objawiały się w rolach męskich, a mężczyźni w kobiecych – mówił.
Z drugiej strony, to także zmiana hierarchii ważności w małżeństwie. Grzegorz Łęcicki wyjaśniał, że w chwili złożenia przysięgi mąż i żona deklarują, że będą dla siebie najważniejsi na świecie, a wszystkie inne relacje zejdą na dalszy plan. – I schodzi także perspektywa tego, że jako rodzice będziemy mieli dzieci. Będziemy je kochać, troszczyć się, ale najważniejszą osoba będzie małżonek. Jeśli ta hierarchia się zmienia, pojawia się niedosyt emocjonalny. Facet czuj się odsunięty z życia, bo dla matki dziecko jest najważniejsze. Nie każdy to wytrzymuje – tłumaczył.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
Więcej Kultury w Polskim Radiu 24
___________________
Data emisji: 22.12.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 19:09
REKLAMA