Polska na czele UE pod względem rozwarstwienia zarobków
Różnice w dystrybucji zarobków brutto można zaobserwować we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jednak w Polsce dysproporcje pomiędzy najlepiej i najgorzej zarabiającymi są największe – wynika z badania Eurostatu. O danych dla Polski, na tle innych krajów UE mówił w Polskim Radiu 24 Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
2016-12-23, 15:46
Posłuchaj
Eurostat oszacował, że w Polsce w 2014 roku 10 proc. pracowników zarabiało mniej niż 2/3 euro na godzinę, podczas gdy 10-proc. grupa najlepiej zarabiających Polaków za godzinę pracy dostawała brutto nie mniej niż 10,6 euro.
Jak podkreślił Artur Bartoszewicz, najmniejsze rozwarstwienie panuje w krajach Skandynawii. – Jest to jednak kraj o bardzo wysokim poziomie dojrzałości gospodarczej, o silnym ustabilizowaniu i historycznie najmniej zniszczone w okresach, kiedy my traciliśmy majątek – wyjaśnił.
Bartoszewicz zaznaczył, że kraje Skandynawii mają silne systemy wsparcia socjalnego, a więc zasilania najbiedniejszych przy niepowodowaniu ograniczenia możliwości rozwoju najbogatszych. - Nie ma bowiem możliwości, by system funkcjonował w ten sposób, że ograbiamy najbogatszych i dajemy biednym – podkreślił.
Za Polską, z mniejszym rozwarstwieniem dochodów brutto, znalazły się m.in.: Rumunia, Cypr i Portugalia. Natomiast najniższy wskaźnik dysproporcji zarobków zanotowano Szwecji.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
_________________
Data emisji: 23.12.16
REKLAMA
Godzina emisji: 14:35
Polecane
REKLAMA