Nie należy dokarmiać dzikich zwierząt

Na dworze siarczysty mróz. Warto przypominać, żeby zostawiać uchylone okienka piwniczne dla wolno żyjących kotów. Trudniej też o pokarm.

2017-01-07, 20:26

Nie należy dokarmiać dzikich zwierząt
Paśniki, miejsca wykładania pokarmu dla zwierząt to też forma ich przyciągania przez myśliwych . Foto: Pixabay.com/Public Domain/Reincarnation40

Posłuchaj

O dokarmianiu dzikich zwierząt w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jednak dokarmianie dziko żyjących gatunków wcale nie jest wskazane – mówi ekolog, Dariusz Gatkowski z WWF Polska.

- Dokarmianie zwierząt w lasach nie powinno mieć miejsca, dlatego że zwierzęta potrafią sobie same poradzić. A dokarmianie sprawia, że zwierzęta gromadzą się w jednym miejscu i łatwiej przenosi się choroby. Tak się dzieje na przykład w przypadku dzików - podkreśla rozmówca.

Selekcja naturalna to najlepsze rozwiązanie

Mimo dużej ingerencji człowieka, selekcja naturalna istnieje i z ludzkiego punktu widzenia może się wydawać niehumanitarna – dodaje Gatkowski.

- To jest proces, który trwa od tysięcy lat w naszej przyrodzie, dlatego uważamy, że przyrodę należy zostawić procesom naturalnym. Pomaganie może szkodzić zwierzętom. Prócz przenoszenia chorób, jedzenie, które długo leży może zgnić, a to nie jest zdrowe dla zwierząt. Nie powinniśmy uczyć zwierząt, że są paśniki, powinny one sobie dać radę same w przyrodzie. Jeśli chodzi o selekcję naturalną, WWF Polska zajmuje się ochroną gatunków drapieżnych, takich jak wilk czy ryś, one powinny mieć swoją rolę w przyrodzie, tak żeby ekosystem był zbilansowany - tłumaczy gość.

REKLAMA

Podstęp myśliwych

Paśniki, miejsca wykładania pokarmu dla zwierząt to też forma ich przyciągania przez myśliwych – zauważa Dariusz Gatkowski

- W ten sposób myśliwi polują na zwierzynę. Paśniki swoją w lesie, więc trudniej jest polować. Wysypywanie brukwi, czy ziemniaków odbywa się na terenach otwartych, a to już bardzo ułatwia polowanie - dodaje.

Jeśli zaś chodzi o ptaki, to lepiej nie dawać ich kawałków pieczywa, lecz sypać ziarna zbóż, kasze, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce czy gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków.

Aleksandra Tycner, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej