Niemcy i syndrom pomagacza

Jak wyglądałaby współczesna Europa, gdyby nie dążenia Niemiec do zadośćuczynienia za krzywdy wojenne? O tym, jak zaszłości historyczne wpływają na obecne relacje polsko- niemieckie w audycji Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24, mówiły Katarzyna Kozłowska oraz dr Małgorzata Bonikowska.

2017-01-13, 07:30

Niemcy i syndrom pomagacza
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/dbreins

Posłuchaj

12.01.2017, dr Małgorzata Bonikowska: Niemcy to nasz starszy brat
+
Dodaj do playlisty

- Niemcy jako wiodąca gospodarka europejska charakteryzują się ogromnym szacunkiem do prawa przy jednoczesnym podejmowaniu decyzji bez konsultacji z innymi szefami rządów w Europie. Obecnie dotyczy to przyjmowania uchodźców – stwierdziła Katarzyna Kozłowska, dziennikarka i wydawca Kurhaus Publishing.

Relacje polsko-niemieckie po upadku muru berlińskiego i zjednoczeniu Niemiec są złożone. Dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych uważa, iż mimo że Niemcy to nasz główny partner handlowy to inne kwestie, jak gazociąg Nord Stream, ciągle budują napięcie. – Polacy mają bipolarny stosunek do Niemców: poszanowanie niemieckiej dokładności z niechęcią do wspomnień II wojny światowej – zaznacza Katarzyna Kozłowska.

W programie rozmawiano również na temat książki ,,Niemcy na kozetkę! Dlaczego Angela Merkel ratuje świat, rujnując swój kraj?” Hansa – Olafa Henkela oraz Joachima Starbatty’ego. Obaj urodzeni w latach 40. XX wieku stracili ojców podczas II wojny światowej, obecnie są europosłami i przeciwnikami strefy euro. Syndrom pomagacza Niemiec to ich teza o potrzebie niesienia pomocy przez naszego zachodniego sąsiada wszystkim poprzez m.in. ratowanie strefy euro wynikająca z niemieckiej traumy powojennej.

Więcej w audycji.

REKLAMA

Program prowadził Wiktor Świetlik.

Polskie Radio 24/kk

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________  

REKLAMA

Data emisji: 12.01.2017

Godzina emisji: 23:12


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej