Debata Dnia: Po spotkaniu Marszałka Senatu z liderami opozycji

Nowoczesna nie będzie blokowała mównicy, kwestia poprawek, jakie Senat miałby wnieść do ustawy budżetowej na 2017 rok otwarta, kolejne spotkanie, na które zostanie zaproszony przewodniczący PO Grzegorz Schetyna – we wtorek o 14.00. To najważniejsze ustalenia dzisiejszego spotkania liderów partii politycznych zasiadających w Sejmie. W spotkaniu nie wziął udziału szef Platformy Obywatelskiej. O sytuacji na polskiej scenie politycznej mówili w Debacie Dnia Piotr Gabryel (Do Rzeczy) i Tomasz Walczak (Super Express).

2017-01-09, 18:09

Debata Dnia: Po spotkaniu Marszałka Senatu z liderami opozycji
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podczas konferencji prasowej w Dobrzeniu Wielkim, 9 bm. Lider PO poinformował, że Platforma Obywatelska nie weźmie udziału w dzisiejszym spotkaniu liderów partii politycznych u marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego/fot.PAP/Krzysztof Świderski

Posłuchaj

09.01.2017 Sytuacja opozycji na polskiej scenie politycznej. Goście: Piotr Gabryel (Do Rzeczy) i Tomasz Walczak (Super Express).
+
Dodaj do playlisty

W dzisiejszym spotkaniu na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego uczestniczyli liderzy PiS, Nowoczesnej, PSL, Kukiz'15 i Solidarnej Polski. Grzegorz Schetyna mówił wcześniej w Dobrzeniu Wielkim pod Opolem, że nikt z Platformy nie przyjedzie na spotkanie, bo sprawę kryzysu parlamentarnego powinno się rozstrzygnąć z udziałem marszałka Sejmu.

Zdaniem Walczaka, Platforma Obywatelska walczy obecnie o przetrwanie. – Wydaje się, że odmową spotkania z Kaczyńskim, Schetyna próbuje zgrupować wokół siebie ten twardy elektorat liberalny – mówił. Podkreślił, że ten ruch lidera PO może wiele kosztować Ryszarda Petru. – Twardą, antypisowską opozycją staje się PO, która stara się pokazać, że najmocniej walczy – ocenił.

Piotr Gabryel zaznaczył, że powody zdarzeń, do których doszło 16 grudnia są zbyt małe, do rozpętania takiej burzy. – Lepiej byłoby, gdyby na sali sejmowej toczyło się życie sejmowe, a walka w wielu innych miejscach. Kłótnia w polityce jest czymś dobrym, ale trzeba widzieć pewne miary – tłumaczył.

"

Piotr Gabryel Kłótnia w polityce jest czymś dobrym, ale trzeba widzieć pewne miary. Lepiej byłoby, gdyby na sali sejmowej toczyło się życie sejmowe, a walka w wielu innych miejscach. 

Goście mówili również o tym, kto może zostać liderem opozycji. Gabryel wyjaśniał, że do wyborów parlamentarnych zostały trzy lata, a wypromowanie nowego lidera nie jest takie proste. Tymczasem żaden z obecnych pretendentów nie podda się bez walki. – Miną miesiące, zanim się wykotłuje wewnątrz i wyłonią jakiegoś lidera. Czasu nie jest wiele, wyborcy głosujący na opozycję powinni się pogodzić, że będą wybierać spośród obecnego zestawu nazwisk – wskazywał. Tomasz Walczak ocenił z kolei, że Nowoczesna i Platforma Obywatelska, to dwa obozy, odwołujące się do tych samych wyborców. – Poparcie się rozmywa, bo to lustrzane odbicie tego samego zjawiska – wyjaśniał.

REKLAMA

Według gości, obecnie największym poparciem cieszy się Paweł Kukiz, ze względu na jego absencję w debacie publicznej. Według Gabryela, pomaga mu również postawa antyestablishmentowa. – Ustawia swój ruch w pozycji ludzi, którzy są przeciwko jednym i drugim. To daje mu poparcie ludzi antysystemowych, zmęczonych długotrwałą wojna PO-PiS – podsumował.


Tomasz Walczak i Piotr Gabryel/fot.PR24/MS Tomasz Walczak i Piotr Gabryel/fot.PR24/MS

W rozmowie także o reformie edukacji.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wiktor Świetlik.  

REKLAMA

Polskie Radio 24/ip


Debaty Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 09.01.2017

Godzina emisji: 17:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej