Due diligence
Due diligence to szereg analiz przeprowadzanych najczęściej przy okazji zakupu spółki lub łączenia spółek.
2017-01-09, 19:09
Posłuchaj
Potencjalny inwestor może sprawdzać spółkę pod kątem finansowym, podatkowym, prawnym i komercyjnym.
̶ Due diligence finansowe mówi nam o tym, jaka jest faktyczna kondycja finansowa spółki – wyjaśnia Jan Biernacki, manager w firmie PwC. - Czy dług jest odpowiednio odzwierciedlony, czy wszystkie zobowiązania i należności są odpowiednio zaklasyfikowane tak, byśmy dokładnie wiedzieli, ile powinniśmy zapłacić za te spółkę, aby cena nie uwzględniała pozycji, za które płacić nie chcemy, jak właśnie dług – dodaje.
Due diligence podatkowe to badanie, które ma zidentyfikować ryzyka podatkowe tkwiące w spółce – czy odpowiednio rozlicza VAT, CIT, czy są jakieś należności wynikające z podatku dochodowego, które spółka płaci w imieniu swoich pracowników, czy są należności wynikające z podatku od nieruchomości. To ma nas upewnić, że spółka, którą chcemy nabyć, nie będzie miała do zapłacenia jakiś należności, które powinniśmy odpowiednio skorygować w cenie zakupu spółki.
Due diligence prawne ma nas upewnić, czy nie ma istotnych ryzyk prawnych tkwiących w działalności spółki, np. czy jest ona dostosowana do dyrektyw unijnych.
REKLAMA
Czwarty rodzaj to due diligence komercyjne, które ma odpowiedzieć na pytanie, jaka jest perspektywa biznesowa spółki, którą chcemy kupić, i czy procesy w niej zorganizowane, odpowiednio funkcjonują.
Karolina Mózgowiec
REKLAMA