Projekt sieci szpitali autorstwa Ministerstwa Zdrowia

W piątek Naczelna Rada Lekarska miała zaopiniować przygotowany przez resort zdrowia projekt sieci szpitali. Wprowadzenie sieci szpitali, według założeń Ministerstwa Zdrowia, ma uporządkować system opieki szpitalnej i zagwarantować pacjentom szerszy dostęp do leczenia. Szpitale, które wejdą do sieci, będą miały przez co najmniej cztery lata zagwarantowane pieniądze na leczenie na wybranych oddziałach. O niezbędnych zmianach mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. ochrony zdrowia dr Jerzy Gryglewicz.

2017-01-13, 17:41

Projekt sieci szpitali autorstwa Ministerstwa Zdrowia
Celem nowelizacji przepisów jest m.in. zabezpieczenie dostępu pacjentów do leczenia szpitalnego . Foto: pixabay.com/SilasCamargo

Posłuchaj

13.01.17 Dr Jerzy Gryglewicz o projekcie utworzenia sieci szpitali przez Ministerstwo Zdrowia
+
Dodaj do playlisty

Szpitale mają otrzymywać ryczałt niezależnie od tego, ilu przyjmą pacjentów. Na początku stycznia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że dzięki utworzeniu sieci szpitali placówki uzyskają gwarancję stabilności finansowania. Dodał, że szpitale te po wypisaniu pacjenta do domu będą miały obowiązek zapewnienia mu kontynuacji leczenia.

Odpowiadając na pytanie, czy w efekcie nowych zasad finansowania szpitali małe placówki stracą finansowanie, minister Radziwiłł zapewnił, że będzie „wręcz odwrotnie”. Powiedział, że zarówno szpitale powiatowe, jak i inne publiczne lub skomercjalizowane placówki „uzyskają gwarancję stabilności finansowania”. Władze wojewódzkie obserwując powstawanie sieci denerwują się jednak, ponieważ nie wszystkie szpitale, które według nich powinny znaleźć się w sieci, znajdą się na liście.

Jak przypomniał dr Jerzy Gryglewicz, jest to już drugi projekt Ministerstwa Zdrowia. - Projekt, który przedstawiło do konsultacji społecznych Ministerstwo Zdrowia wywołał bardzo dużą dyskusję i dużo krytycznych uwag w związku z czym ministerstwo dokonało bardzo dużo zmian. W tej chwili mamy więc drugi projekt ustawy o sieci szpitali, który de facto powinien trafić już do Sejmu – wyjaśnił gość.

Odniósł się także m.in. do zmian w projekcie ustawy. - Rozszerzono tzw. profile, czyli obecne zakresy świadczeń, oddziały np. ortopedyczne czy reumatologiczne – wyjaśnił dr Gryglewicz. Podkreślił również, że dużym problemem polskiej służby zdrowia jest zbyt duża skala hospitalizacji chorych i wskazał na konieczność dostosowania się do aktualnych potrzeb.

REKLAMA

- Pewnym kierunkiem, o którym się mówi jest np. przekształcenie łóżek szpitalnych w oddziały opieki długoterminowej w celu dostosowania się do aktualnych potrzeb zdrowotnych. Takie działania wydają się najbardziej optymalne – zaznaczył.

Dr Gryglewicz podkreślił także, że są dziedziny, w których „wręcz dokonała się rewolucja technologiczna”. - Nowe procedury medyczne i zabiegi, które kiedyś wykonywane były w warunkach stricte szpitalnych dziś są mierzone w minutach – wyjaśnił gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

Data emisji: 13.01.17

Godzina emisji: 16:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej