Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym: będzie łatwiej dochodzić transgranicznych roszczeń

18 stycznia zacznie obowiązywać nowela Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza unijne przepisy o europejskim nakazie zabezpieczenia na rachunku bankowym.

2017-01-16, 11:11

Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym: będzie łatwiej dochodzić transgranicznych roszczeń
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Pixabay

Posłuchaj

O unijnych przepisach o europejskim nakazie zabezpieczenia na rachunku bankowym mówił w Polskim Radiu 24: Jarosław Kamiński z Kancelarii Kamiński & Gawłowska (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W praktyce wydanie takiego nakazu będzie skutkować blokadą rachunku dłużnika, wyjaśniał w Polskim Radiu 24 mecenas Jarosław Kamiński z Kancelarii Kamiński & Gawłowska.

- Tak naprawdę jest to blokada rachunków bankowych, ale musimy wiedzieć o tym, że nie dotyczy to wszystkich spraw. Przede wszystkim dotyczy to spraw cywilnych i handlowych, czyli nie dotyczy to np. spraw skarbowych, celnych, spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych, czy spraw o roszczenia alimentacyjne. Ma to też zastosowanie tylko w sprawach transgranicznych. Dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli – tłumaczy ekspert.

Jarosław Kamiński wyjaśnia również, jak rozporządzenie unijne definiuje sprawy transgraniczne.

- Po pierwsze możemy złożyć wniosek do sądu w państwie, w którym znajduje się rachunek bankowy, na którym chcemy zabezpieczyć środki, o które dochodzimy roszczenia, środki naszego dłużnika, aby z nimi nie uciekł. Po drugie możemy złożyć wniosek do innego sądu niż wskazywałoby na to nasze miejsce zamieszkania – tłumaczy Jarosław Kamiński.        

REKLAMA

Na gruncie prawa polskiego ma to dotyczyć nie tylko rachunków bankowych, ale także rachunków prowadzonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Cel wprowadzanych zmian

Nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym wydany w jednym z państw Unii Europejskiej będzie automatycznie uznawany i wykonywany w innych krajach członkowskich bez konieczności wszczynania odrębnych postępowań. Są jeszcze dwa inne cele tych zmian, mówi mecenas.

- Ujednolicenie tego prawa, aby każdemu było łatwiej, żeby był jeden porządek prawny, którego w każdym państwie UE należy przestrzegać. On jest automatycznie wykonywany i uznawany przez każde inne państwo członkowskie Unii Europejskiej. Dotychczas to funkcjonowało tak, że aby uznać zagraniczne orzeczenie, musieliśmy wszcząć odrębną procedurę w Polsce. Kolejna kwestia to oczywiście długość postępowań sądowych. Wiemy, że one trwają czasami nawet kilkadziesiąt miesięcy. Wystąpienie w z wnioskiem o udzielenie takiego zabezpieczenia na rachunku bankowym pozwoli zabezpieczyć środki nawet przed wszczęciem głównego postępowania. Ale oczywiście z takim wnioskiem można wystąpić w trakcie postępowania, czy już nawet po jego zakończeniu, kiedy mamy albo prawomocne orzeczenie, albo jakąś zawartą ugodę z dłużnikiem. W konsekwencji prowadzi to do tego, żeby nie pozwolić dłużnikowi na ucieczkę z pieniędzmi z rachunku bankowego – mówi Jarosław Kamiński.

Wdrożenie do polskiego prawa proponowanych rozwiązań ma ułatwić obywatelom i przedsiębiorcom, zwłaszcza małym i średnim, dochodzenie transgranicznych roszczeń i zwiększyć skuteczność egzekwowania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych dotyczących transgranicznych sporów.

REKLAMA

Sylwia Zadrożna, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej