Ponad połowa wspólnot gruntowych w Polsce bez statusu prawnego. Rolnicy mogą to zmienić
Znowelizowana ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, która weszła w życie w ubiegłym roku przewiduje między innymi przekształcanie wspólnot we współwłasność.
2017-01-16, 16:59
Posłuchaj
W Polsce jest około pięciu tysięcy stu wspólnot gruntowych, ale prawie trzy tysiące pięćset z nich nie ma uregulowanego stanu prawnego, bo brakuje odpowiednich decyzji administracyjnych.
̶ Nowelizacja ma zwiększyć możliwości dysponowania gruntami wspólnotowymi przez osoby do tego uprawnione, wyjaśnia radca prawny, Leszek Chmielewski.
Nowelizacja umożliwia przekształcenie wspólnoty we współwłasność ułamkową
Jak podkreśla, nowelizacja umożliwia przekształcenie wspólnoty na współwłasność w częściach ułamkowych na podstawie Kodeksu cywilnego.
̶ Ponadto pozwala na utworzenie nowego kręgu osób uprawnionych, które użytkują ziemię od 2006 do 2015 r. , i korzystają z danej części wspólnoty, mówi ekspert.
REKLAMA
Przekształcenie pomoże sprzedać daną część gruntu
Dodaje, że jest możliwość utworzenia księgi wieczystej, a to po określonych uchwałach może posłużyć do sprzedania danego ułamkowego gruntu.
Znowelizowano bardzo starą ustawę
Choć ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych została znowelizowana, to fakt, że pierwotnym kształcie uchwalono ją aż kilkadziesiąt lat temu, jest źródłem wielu problemów.
Największa słabość – jak udowodnić prawo do wspólnoty, powstałej pół wieku wcześniej
Jak wyjaśnia, ustawa pochodzi z 1962 r. i najważniejsze kwestie dotyczą dowodów – dokumentów, świadków, którymi powinni wykazać się uprawnieni do wspólnot rolnicy.
̶ Czas robi swoje, coraz trudniej o dowody, stąd dużo gruntów nadal nie jest objętych wspólnotami gruntowymi – mówi gość Agro Faktów.
REKLAMA
Mało kto wie o toczących się postępowaniach
Nie wszyscy zainteresowani wiedzą o możliwościach jakie stwarza nowelizacja.
̶ Niewiele osób wie o tych możliwościach, to wszystko odbywa się u starostów powiatowych, poprzez obwieszczenia, niewielu rolników o tym wie, mówi Leszek Chmielewski.
Gmina może wykorzystać nieświadomość rolników
Upływ czasu działa na niekorzyść rolników. Tę sytuację mogą wykorzystać gminy.
Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, jeśli taka wspólnota nie powstanie, to efektem będzie objęcie nieruchomości przez gminę, która będzie mogła zrobić z tym gruntem wszystko co będzie chciała.
REKLAMA
Co może rolnik, współwłaściciel wspólnoty gruntowej?
Rolnik, który uświadomi sobie, że jest współwłaścicielami wspólnoty gruntowej powinien skontaktować się ze starostwem.
̶ Taka osoba powinna wystąpić do starosty z wnioskiem o wyznaczenie takich gruntów oraz o ustalenie kręgu osób uprawnionych do danej nieruchomości, mówi ekspert.
Wymaga to jednak aktywnej postawy osób zainteresowanych.
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA
Polecane
REKLAMA