Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł: preparaty z marihuany na zlecenie lekarza

- Nie ma dowodów, że marihuana jest lekiem. Wydaje się jednak dopuszczalne, by dla niewielkiej grupy pacjentów sprowadzać preparaty marihuanowe jako surowce farmaceutyczne i po przygotowaniu w aptekach, zapewnić ich stosowanie - powiedział szef resortu zdrowia.

2017-01-19, 13:07

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł: preparaty z marihuany na zlecenie lekarza

Posłuchaj

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł o medycznej marihuanie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister zdrowia został zapytany o leczniczą marihuanę na konferencji po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów. Wskazał, że nie ma dowodów na to, aby marihuana jest lekiem zwalczającym choroby. - Są też dość słabe dowody na to, że w pewnych okolicznościach można ją stosować jako środek zmniejszający dolegliwości - podkreślił.

- Stosujemy cały szereg leków objawowych w różnych chorobach i one biją na głowę preparaty pochodzące od marihuany i to można powiedzieć, jest punkt wyjścia - zaznaczył Konstanty Radziwiłł. Dodał, że myśląc o regulacjach trzeba mieć na względzie również fakt, że marihuana jest narkotykiem.

Szef Ministerstwa Zdrowia stwierdził, że wydaje się, iż w Polsce można dopuścić "w tych przypadkach, w których istnieje jakaś szansa, że pacjentom może to pomóc, stosowanie produktów pochodzących od marihuany, na zlecenie lekarzy".

- Wydaje się, że nie ma żadnego powodu, byśmy uznali, że jest jakaś wielka masowa potrzeba posiadania dużej ilości tego typu preparatów w Polsce. Nie ma żadnego powodu, aby wprowadzać w Polsce uprawy marihuany, czy to indywidualne przez pacjentów, czy to większe - ocenił Radziwiłł.

REKLAMA

- Wydaje się, że jest dopuszczalne, aby dla niewielkiej grupy pacjentów, którzy tego potrzebują, zgodnie z zleceniem lekarskim, sprowadzać preparaty marihuanowe jako surowce farmaceutyczne i po przygotowaniu w odpowiednio wytypowanych aptekach, zapewnić stosowanie tego typu preparatów jako terapii eksperymentalnej - wytłumaczył.

Według niego, w tym kierunku powinny iść prace podkomisji, która zajmuje się poselskim projektem dotyczącym medycznego wykorzystywania marihuany.

"Ustawa zostanie przyjęta"

W środę wiceszef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) powiedział w TVN24, że ustawa dotycząca medycznego wykorzystania marihuany może zostać przyjęta przez parlament w lutym. Zapewnił, że ustawa zostanie przyjęta.

- Jestem przekonany, że w ciągu kilku najbliższych tygodni sprawa będzie zakończona. Myślę tutaj o całym procesie legislacyjnym, czyli nie tylko o pracy w podkomisji, ale dalej w Sejmie, Senacie. Myślę, że luty jest rzeczywiście realny do zrealizowania tego projektu, tej ustawy -stwierdził Latos.

- To jest kwestia zakończenia prac w podkomisji. Można to zrobić na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Nie ma wątpliwości co do tego, że ustawa będzie przyjęta - oświadczył.

REKLAMA

Dopytywany, czy produkcja suszu lub żywicy, które są potrzebne do wytworzenia leczniczego preparatu jest możliwa w Polsce, Latos odpowiedział, że ta sprawa jest jeszcze do rozstrzygnięcia. - Być może docelowo będzie ona uruchomiona w Polsce, natomiast na razie chcemy umożliwić sprowadzanie tych środków z zagranicy - wskazał.

- Wykonajmy pierwszy krok, czyli przyjmijmy ustawę z możliwością sprowadzania suszu i żywicy z zagranicy, a następnie możemy dyskutować dalej, w jaki sposób i w jakich warunkach uruchomić produkcję tutaj - dodał.

x-news.pl, TVN24

Pierwsze czytanie poselskiego projektu przygotowanego przez Piotra Liroya-Marca Kukiz'15 odbyło się w październiku ubiegłego roku. Na etapie prac w podkomisji projekt uległ znaczącym zmianom.

REKLAMA

Wprowadzono postulowane przez resort zdrowia rozwiązania, które przewidują dopuszczenie do wytwarzania preparatów farmaceutycznych z produktów sprowadzanych z zagranicy, tak by lekarze mogli ordynować sporządzenie produktu recepturowego w aptece.

Umożliwienie prowadzenia kontrolowanych upraw, które będą nadzorowane i standaryzowane ma być kolejnym krokiem.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej