Czy kreatywna statystyka pomagała wzrostowi PKB?

O wiarygodności oficjalnych statystyk dotyczących wzrostu PKB, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Eugeniusz Gatnar, kierownik Katedry Analiz Gospodarczych i Finansowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członek RPP.

2017-01-24, 12:05

Czy kreatywna statystyka pomagała wzrostowi PKB?
Aby zidentyfikować zjawisko kreatywności w obliczaniu wzrostu PKB należałoby zweryfikować dwie bazy danych – dotyczące cła, z której korzysta GUS szacując import i eksport oraz bazy danych o VAT. . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O wiarygodności oficjalnych statystyk dotyczących wzrostu PKB, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Eugeniusz Gatnar, kierownik Katedry Analiz Gospodarczych i Finansowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członek RPP./Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

 W poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki poddał w wątpliwość dane dotyczące PKB, mówiąc o przeszacowaniu ok. 30 mld zł w okresie rządów PO i PSL.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał korektę GUS dotyczącą wzrostu gospodarczego w 2013 r.

PKB w 2013 r. okazało się po korekcie o 20 proc. mniejsze niż podawano wcześniej

̶  Okazało się po niej, że wzrost PKB nie wyniósł 1,7 proc., ale 1,3 procent, czyli rewizja sięgnęła 20 procent – mówi prof. Gatnar.

̶  Jak widać propaganda Zielonej Wyspy okazała się nieprawdziwa, mówi gość Polskiego Radia.

REKLAMA

Korekty statystyczne nie są niczym nadzwyczajnym

Jednocześnie dodaje, że rewizje statystyczne nie są niczym nadzwyczajnym, dokonuje się ich na całym świecie, gdyż część danych trzeba szacować.


Powiązany Artykuł

morawiecki davos 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: wzrost PKB będzie oscylował wokół 3% w tym roku

̶  Gdy potem spływają dane, to często okazuje się, że  część z nich była inna od szacunków, mówił profesor.

Kreatywny wzrost PKB?

Odnosząc się do słów wicepremiera Morawieckiego wyjaśnia, że  tzw. kreatywne budowanie PKB trwało do połowy 2015 r, czyli do czasu wprowadzenia odwróconego VAT-u.

̶   Aby zidentyfikować to zjawisko należałoby zweryfikować dwie bazy danych – dotyczące cła, z której korzysta GUS szacując import i eksport oraz bazy danych o VAT. Podążając tym tropom można by oszacować wielkość wzrostu PKB – mówi gość PR24.

REKLAMA

Opr. jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej