Premier Beata Szydło przyjęła dymisję dwóch wiceministrów zdrowia

Wiceministrowie zdrowia: Jarosław Pinkas i Piotr Warczyński odchodzą ze swoich stanowisk. - Ich dymisję przyjęła premier Beata Szydło - poinformował PAP w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek.  Jak dodał, od 1 lutego wiceministrem zostanie posłanka PiS Józefa Szczurek-Żelazko.

2017-01-25, 19:25

Premier Beata Szydło przyjęła dymisję dwóch wiceministrów zdrowia
Jarosław Pinkas i Piotr Warczyński. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Rafał Bochenek: premier przyjęła ich dymisję dwóch wiceministrów zdrowia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według rzecznika rządu, Warczyński zrezygnował z funkcji "z powodów osobistych", zaś Pinkas "zostanie oddelegowany do innych zadań". 

Pinkas w resorcie zdrowia był sekretarzem stanu, odpowiadał za bieżącą koordynację spraw parlamentarnych w MZ. Nadzorował pracę departamentów: nauki i szkolnictwa wyższego; matki i dziecka oraz zdrowia publicznego.

"

Rafał Bochenek Doświadczenie pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko niewątpliwie wpłynie na jeszcze lepsze, sprawniejsze i płynniejsze wdrożenie tych reform, które sobie założyliśmy. Oczywiście z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów

Nadzorował też m.in. działalność instytutów: Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.

TVP Info

REKLAMA

Warczyński był podsekretarzem stanu także w poprzednim rządzie. W ostatnim czasie odpowiadał za pracę departamentów: dialogu społecznego; nadzoru, kontroli i skarg oraz organizacji ochrony zdrowia. Nadzorował też m.in. Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi.

W rozmowie z TVN24 Bochenek zapewnił, że zmiany w kierownictwie resortu nie zakłócą prac nad reformą służby zdrowia. - Wszystko odbywa się zgodnie z planem – powiedział. Wyraził przekonanie, że „obecność nowej pani wiceminister w resorcie również pozytywnie wpłynie na kształt tej reformy”.

Wiceminister z doświadczeniem

Rzecznik rządu podkreślił, że Szczurek-Żelazko ma wieloletnie doświadczenie m.in. jako dyrektor szpitala w Brzesku. - Doświadczenie pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko niewątpliwie wpłynie na jeszcze lepsze, sprawniejsze i płynniejsze wdrożenie tych reform, które sobie założyliśmy. Oczywiście z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów – zaznaczył.

O powołanie pielęgniarki na stanowisko wiceministra zdrowia od dłuższego czasu zabiegały organizacje pielęgniarskie.

Szczurek-Żelazko jest absolwentką Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie. Ukończyła też m.in. studia podyplomowe dla kandydatów do rad nadzorczych. Początkowo pracowała jako pielęgniarka, następnie była dyrektorem Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Od 2001 r. jest dyrektorem szpitala w Brzesku. W ostatnich wyborach parlamentarnych została posłanką PiS.

W resorcie kierowanym przez ministra Konstantego Radziwiłła wiceministrami są również: Katarzyna Głowala, Piotr Gryza, Krzysztof Łanda i Marek Tombarkiewicz.

REKLAMA

Reforma systemu ochrony zdrowia

Obecnie w MZ toczą się prace nad reformą systemu ochrony zdrowia. Wśród zmian zaplanowanych przez rząd jest likwidacja NFZ od 1 stycznia 2018 r. Tym samym uprawnienia do leczenia w publicznej służbie zdrowia będą mieli wszyscy obywatele.

Reformę rozpoczęła tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która ma gwarantować zachowanie ich publicznego charakteru. Resort przygotował też projekt ustawy o sieci szpitali, w ramach której placówki będą miały gwarantowane finansowanie ze środków publicznych. Umowy ze szpitalami zakwalifikowanymi do sieci mają zostać zawarte do 1 lipca br. MZ chce też zwiększyć rolę podstawowej opieki zdrowotnej.

Planowany jest stopniowy wzrost finansowania systemu ochrony zdrowia od 2018 r., tak by w 2025 r. osiągnął on poziom 6 proc. PKB (obecnie jest to 4,38 proc.).

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej