Jest porozumienie między Ministerstwem Rozwoju a General Electric. Chodzi o energetykę i lotnictwo
Badania wspólnie z polskimi uczelniami czy większa rola dostawców z Polski w dostawach podzespołów - to główne elementy porozumienia podpisanego między Ministerstwem Rozwoju a firmą General Electric, które podpisano dziś w Warszawie.
2017-01-26, 15:59
Posłuchaj
Wicepremier Mateusz Morawiecki pytany przez Polskie Radio powiedział, że na współpracy skorzystają między innymi uczelnie. Minister rozwoju dodał, że rozmawiał o współpracy z politechnikami w Warszawie, we Wrocławiu oraz innymi uczelniami technicznymi. Jego zdaniem zagospodarowanie tego potencjału jest szansą zarówno dla uczelni, Instytutu Lotnictwa w Warszawie, jak i amerykańskiej firmy.
Jak przypomniał wiceprezes General Electric - John Rice firma wspólnie z Lufthansą zainwestuje pod Środą Śląską w województwie dolnośląskim około 250 milionów dolarów. Dzięki niej pracę będzie mogło znaleźć ponad pół tysiąca ludzi.
Współpraca, jak informują obie strony, ma dotyczyć energetyki i lotnictwa.
GE do Polski weszło w 1992 r., obecnie zatrudnia 6 tys. 500 pracowników
Grupa GE w Polsce to m.in. trzy fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwie fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i trzy zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 16 lat w Warszawie działa także Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które powstało w ramach partnerstwa GE i Instytutu Lotnictwa, zaś od 2015 roku funkcjonuje zaawansowane laboratorium lotnicze w Zielonce.
Firma zainwestowała w Polsce 670 mln dol., a roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln dol.
abo
REKLAMA
REKLAMA