Prezydent Warszawy: PiS chce wprowadzić zmiany bez konsultacji z mieszkańcami

– Absolutnie, to co PiS proponuje, to jest pchanie po pierwsze w kierunku Białorusi, a może już niedaleko do Moskwy – powiedziała prezydent Warszawy na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu. Prezydent stolicy odniosła się do planowanego połączenia Warszawy i ościennych gmin w aglomerację metropolitalną.

2017-02-02, 16:55

 Prezydent Warszawy: PiS chce wprowadzić zmiany bez konsultacji z mieszkańcami

Posłuchaj

Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że na połączeniu aglomeracji stracą gminy ościenne (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Hanna Gronkiewicz Waltz uważa, że PIS chce w ten sposób zwiększyć swoje szanse na przejęcie władzy w Warszawie, bo w wielu podmiejskich gminach ta partia cieszy się większym poparciem niż w samej stolicy. Poza tym uważa, że stracą na tym gminy ościenne – To będzie decydowanie na Placu Bankowym (siedzibie warszawskiego ratusza- przyp.red.) co będzie np. w Legionowie czy Piasecznie, a Piaseczno nie będzie miało dużo do powiedzenie na swoim terenie, natomiast będzie mogło mówić o tym, co będzie w Warszawie. – mówi prezydent stolicy.

Powiązany Artykuł

warszawa 1200 free .jpg
Projekt ws. metropolii warszawskiej. Sasin: ustawa nie zmieni działalności gmin

Prezydent chce konsultacji społecznych

Tak poważne zmiany lokalnych granic terytorialnych, jakie proponuje PiS w projekcie w sprawie metropolii warszawskiej, powinny być konsultowane z mieszkańcami; PiS tego nie robi - powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zapowiedziała przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie z warszawiakami. 

Źródło: TVP Info

Zaznaczyła, że zgodnie z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego "w sprawach jakiejkolwiek zmiany lokalnych granic terytorialnych wspólnoty lokalne powinny być uprzednio konsultowane ewentualnie drogą referendum tam gdzie prawo na to zezwala".

REKLAMA

"

Hanna Gronkiewicz-Waltz To co PiS proponuje, to jest pchanie po pierwsze w kierunku Białorusi, a może już niedaleko do Moskwy


– Taka powinna być droga takiej poważnej zmiany – podkreśliła. Wyraziła wątpliwość, czy zgodnie z zapowiedzią posła PiS Jacka Sasina zainteresowane strony będą zapraszane do Sejmu na posiedzenia komisji pracujących nad projektem.

"Mieszkańcy muszą decydować o zmianach ich dotyczących"

Podkreśliła, że mieszkańcy Warszawy i mieszkańcy gmin podwarszawskich powinni decydować o zmianach, które ich dotyczą. – To są 33 gminy i ta zmiana niewątpliwie wpłynie negatywnie na ich życie codzienne" - oceniła Gronkiewicz – Waltz.

Ścieżki rowerowe z "partyjnym szyldem"

Zapowiedziała też, że zwróci się do władz podwarszawskich gmin z propozycją, by zapytały swoich mieszkańców, "czy można w ten sposób dyskredytować cały dorobek, który oni mają, dzięki mieszkańcom, dzięki ludziom, którzy tam na nich głosowali". List wystosowany w tej sprawie do burmistrzów podwarszawskich gmin Gronkiewicz-Waltz zamieściła na Twitterze.

REKLAMA

Prezydent oceniła w nim, że "polityczne zapędy władz centralnych rozjeżdżają dotychczasową pracę burmistrzów i prezydentów Mazowsza, mieszkańców, społeczników i stowarzyszeń". "Dzisiaj kierując się jedynie chęcią władzy chcą nadać ścieżkom rowerowym, żłobkom i autobusom szyld partyjny. Powinniśmy zapytać naszych mieszkańców, w którym kierunku ma iść rozwój miejsc, w których mieszkają" - czytamy w liście.

"PiS chce z Wiejskiej organizować ludziom życie"

Jak podkreśliła Hanna Grnkiewicz-Waltz w opublikowanym liście, PiS chce "z ulicy Wiejskiej zorganizować życie ponad 2,5 milionom obywateli". – Ludziom, którzy mają swoje małe ojczyzny, a których rozbiór, bez ich zgody, funduje teraz partia rządząca. Nie powinno być na to zgody – dodała. Zaapelowała o przeprowadzenie jak najszybciej konsultacji społecznych i przekazanie ich wyników posłom.

– Na pewno podejmiemy konsultacje w Warszawie w różnych formach - debat, paneli, spotkań, drogą internetową, twitterową, jaką tylko się da – zapowiedziała prezydent Warszawy.

REKLAMA

Gronkiewicz-Waltz o zatrzymaniu projektów infrastrukturalnych w stolicy

Zdaniem Gronkiewicz-Waltz konsekwencją przyjęcia proponowanych przez PiS przepisów będzie zatrzymanie części projektów infrastrukturalnych, m.in. budowy metra. – Przecież metro nie będzie dojeżdżało tak daleko, czyli już będzie wstrzymana na Pragę, Targówek, Wolę, Bemowo. "Forget about it", nie będzie. Tramwaj na Białołękę, Bielany, Gocław - to są rzeczy, które w ogóle już nie będą, nawet nie ma co o nich marzyć, a cóż dopiero mówić – zaznaczyła.

Według niej, ucierpi też program budowy szkół i placówek opiekuńczych na terenie Warszawy. – Bo jak będziemy mieli tylko 18 głosów do 32, to jak będziemy decydować o tym, co się będzie działo na obszarze miasta stołecznego Warszawy? – pytała.

Podwyżki cen biletów i wzrost kosztów życia?

Wśród skutków ewentualnego utworzenia metropolii warszawskiej wymieniła także podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej. Przypomniała, że wśród obietnic Sasina z czasu, gdy ubiegał się o prezydenturę stolicy, było wprowadzenie darmowej komunikacji zbiorowej. Wzrosną, zdaniem Gronkiewicz Waltz, podatki od nieruchomości dla mieszkańców gmin podwarszawskich.

– Oczywiście nastąpi też centralizacja usług, które dzisiaj są blisko mieszkańców. To będą chociażby warunki zabudowy. To jest kompetencja powiatu, ale już nie będzie kilku powiatów, tylko będzie jeden powiat, to o WZ-kę trzeba będzie się starać w Warszawie – dodała.

"

Hanna Gronkiewicz-Waltz 120 milionów złotych. Wiecie państwo, co to jest za suma? Więcej przekazujemy, bo prawie 200 mln z naszego budżetu na zakup usług Kolei Mazowieckich

Gronkiewicz-Waltz odniosła się również do propozycji Sasina, aby nowo powoływanemu związkowi metropolitalnemu przysługiwało wsparcie z budżetu państwa w wysokości 2 proc. wpływów z PIT mieszkańców metropolii. – A ile to jest na pieniążki, na złotóweczki, konkretnie? 120 milionów złotych. Wiecie państwo, co to jest za suma? Więcej przekazujemy, bo prawie 200 mln z naszego budżetu na zakup usług Kolei Mazowieckich – ironizowała.

Według projektu klubu PiS, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

dad

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej