Długotrwale bezrobotni największa grupą w urzędach pracy
W rejestrach powiatowych urzędów pracy największy odsetek stanowią długotrwale bezrobotni.
2017-02-06, 15:03
Posłuchaj
Jak mówi IAR Witold Żerański - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie, osoby takie to połowa wszystkich zgłoszonych do tamtejszego urzędu.
Problem z umiejętnościami bezrobotnych: niedostosowane do rynku pracy
Jedną z przyczyn trudności w uzyskaniu zatrudnienia jest niedostosowanie zawodów tych osób do lokalnych potrzeb rynku pracy. Stąd prowadzone są szkolenia i kursy, uruchamiane jest również poradnictwo.
Tomasz Sieradz - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie podkreśla, że od zawsze priorytetem służb zatrudnienia są osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy.
Długotrwale bezrobotni największym wyzwaniem dla urzędów pracy
Przywracanie długotrwale bezrobotnych jest jednak bardzo trudne - dodaje rozmówca IAR. Jak mówi, im dłużej ktoś pozostaje bez pracy, tym częściej ma problemy czy to o charakterze psychologicznym czy zdrowotnym. Te problemy związane są z wycofaniem, brakiem pewności siebie, utratą kompetencji i często utratą kwalifikacji, zwłaszcza, że zmiany na rynku pracy i potrzeby pracodawców dynamicznie się zmieniają.
REKLAMA
56 proc. osób bezrobotnych w Polsce to osoby długotrwale bezrobotni
Z szacunków resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 56 procent osób bezrobotnych w Polsce to osoby długotrwale bezrobotne. Minister Elżbieta Rafalska mówiła, że mimo iż bezrobocie systematycznie maleje, to w tym roku na aktywne formy przeciwdziałania temu zjawisku ma być przeznaczone ponad 6 miliardów 640 milionów złotych.
W grudniu stopa bezrobocia wyniosła 8,3 procent.
IAR, jk
REKLAMA