Od 1 marca niezapowiedziane kontrole skarbowe. Rusza Krajowa Administracja Skarbowa
1 marca zacznie działać Krajowa Administracja Skarbowa. To połączenie administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. Ale nie chodzi tylko o zmianę nazwy i struktury. Urzędnicy KAS zyskają nowe uprawnienia, aby walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Michał Goj, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.
2017-02-07, 11:28
Posłuchaj
Kontrola bez uprzedzenia, dostęp do dokumentów firmowych objętych tajemnicą i wykorzystanie psów tropiących - to część nowych uprawnień.
Michał Goj Najważniejsze uprawnienie to możliwość działania z zaskoczenia, w sposób trochę nieprzewidywalny dla podatników, dla przestępców.
- Najważniejsze uprawnienie to możliwość działania z zaskoczenia, w sposób trochę nieprzewidywalny dla podatników, dla przestępców. Ta nieprzewidywalność w stosunku do przestępców – to bardzo dobrze, natomiast podatnicy pewnie jakiejś przewidywalności by oczekiwali. Przynajmniej ci, którzy rzetelnie prowadzą księgi, mają swoje biura otwarte dla urzędów skarbowych. Dzisiaj standardem jest, że o kontroli skarbowej musimy być zawiadomieni. Takie zawiadomienie przychodzi na 7 do 30 dni przed wszczęciem kontroli. Jest czas na uporządkowanie ksiąg, przygotowanie się, zrobienie wszystkich pilnych zadań, które ciążą na księgowych, na służbach podatkowych, zanim przyjdą kontrolerzy. Teraz ma się to zmienić. Kontrola celno-skarbowa będzie mogła być zaczęta tego samego dnia, którego urzędnik zawita do biura podatnika. To może prowadzić do sporych utrudnień po stronie podatników - uważa Michał Goj, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.
Nowości jest więcej. Przepisy znoszą terytorialność postępowań, co oznacza, że od 1 marca kontrolę w firmie ze Szczecina może zacząć urząd celno-skarbowy z Warszawy.
Sposób odwoływania się od wyników kontroli ulegnie zmianie
Zmieni się też sposób odwoływania się od wyników kontroli, dodaje ekspert.
REKLAMA
- To jest dosyć duża zmiana. Dzisiaj jest tak, że kontrola zwykle kończy się protokołem kontroli, co do którego mamy prawo zgłoszenia zastrzeżeń. W zależności od trybu, jest jeszcze możliwość, że urząd będzie musiał odpowiedzieć na te zastrzeżenia. Dopiero potem prowadzi się postępowanie wymiarowe. Nowa regulacja przewiduje takie rozwiązanie, że w przypadku podatków kontrola będzie kończyła się tzw. wynikiem kontroli, od którego ustawodawca nie przewidział żadnych zastrzeżeń, odwołań, wyjaśnień. Wynik ten automatycznie będzie przekształcał się w postępowanie podatkowe zmierzające do wydania decyzji, jeżeli podatnik nie złoży korekty deklaracji. Oczywiście podatnik zawsze, jeśli będzie aktywnie działał, może wykorzystać ten brak regulacji i złożyć jakieś pismo. Natomiast nie ma żadnych gwarancji procesowych w tym zakresie – zaznacza gość Polskiego Radia 24.
W ustawie znalazły się zapisy gwarantujące, że kontrola nie będzie trwać dłużej niż 3 miesiące. Ministerstwo Finansów zapowiada, że zmiany nie spowodują wzrostu liczby kontroli u przedsiębiorców. Bo nie ilość, ale o jakość kontroli chodzi.
Interpretacje indywidualne będzie wydawał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
Ustawa o KAS wprowadzi także zmiany w zakresie wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego.
- Będziemy mieli nowy organ, od dłuższego już czasu zapowiadany jako ujednolicenie tej kompetencji. Dzisiaj Minister Finansów delegował kilka izb skarbowych do wydawania interpretacji. Teraz będzie wydawał je dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. To zmiana w dobrym kierunku, od dawna było postulowane, żeby był jeden organ, który zajmuje się tym wszystkimi który będzie rozdzielał pracę odpowiednio – mówi Michał Goj.
REKLAMA
Zmiany nastąpią 1 marca. Ich celem jest między innymi walka z nieuczciwymi podatnikami.
Sylwia Zadrożna, awi
REKLAMA