Expose szefa MSZ. "Priorytetem rządu jest naprawa UE, a nie jej demontaż"
Witold Waszczykowski wygłosił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. W tzw. expose szef MSZ przekonywał o konieczności naprawy Unii Europejskiej. Podkreślał też znaczenie polityki bezpieczeństwa i wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
2017-02-09, 15:12
Posłuchaj
RELACJA:
Powiązany Artykuł
Prezydent o expose szefa MSZ
17.50
Zachęcamy do lektury podsumowania debaty wokół expose szefa MSZ.
12.50
Trwa debata w Sejmie. Posłowie mówią o expose ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.
12.47
Lider ludowców ocenił w trakcie debaty nad wystąpieniem Waszczykowskiego, że choć szef dyplomacji poświęcił w swoim expose wiele miejsca bezpieczeństwu, to zapomniał o jego fundamentach. - Bezpieczeństwo nie polega tylko i wyłącznie na silnej armii, czy na byciu w sojuszu. Jedno i drugie, i tego uczy nas historia, zawodzi - mówił Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA
Według niego fundamentalną sprawą dla bezpieczeństwa państwa jest zbudowanie wspólnoty narodowej. - O tej wspólnocie mówiliście bardzo dużo w kampanii wyborczej, tylko od czasu zwycięstwa wyborczego robicie wszystko, żeby tej wspólnoty nie było. Ciągle dzielicie Polskę i Polaków - powiedział lider PSL.
12.38
Expose szefa MSZ komentuje Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).
12.36
Na początku wystąpienia w debacie nad wystąpieniem szefa MSZ, Ryszard Petru powiedział, że nieobecność w tym momencie Witolda Waszczykowskiego na sali sejmowej "doskonale pokazuje, jaką wagę przykłada (on) do debaty o polityce zagranicznej".
Szef Nowoczesnej powiedział, że jednym z pierwszych zadań przyszłego rządu będzie odbudowa pozycji Polski w Europie "jako państwa, które jest poważne, przewidywalne, które UE traktuje jako wspólny projekt i wspólną inwestycję, a nie jako zagrożenia dla suwerenności narodowej".
REKLAMA
- Przez ostatni rok polityka zagraniczna realizowane przez ministra Waszczykowskiego, to seria strategicznych błędów i dyplomatycznych gaf - ocenił.
Powiedział, że na początku 2017 r. sytuacja międzynarodowa jest znacznie trudniejsza niż rok temu. Wskazał m.in. na Brexit, wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaznaczył, że Europę czeka ponadto "trudny rok wyborczy".
- W krótkim okresie czasu rząd PiS zaprzepaścił unikalną możliwość, aby Polska odgrywała ważną rolę w polityce międzynarodowej, aby była źródłem stabilności, a nie źródłem kłopotów - podkreślił. Według niego, w 2016 r. polska polityka zagraniczna poniosła kompletne fiasko.
Lider Nowoczesnej stwierdził, że "rząd PiS skłócił nas przez nieodpowiedzialne wypowiedzi z Niemcami", popsuł także relację z Francją "zrywając w fatalnym stylu przetarg na śmigłowce bez podania przyczyny".
REKLAMA
12.25
Po Grzegorzu Długim przemawia lider Nowoczesnej - Ryszard Petru.
12.15
Grzegorsz Długi ocenił, że zarówno w ubiegłorocznym, jak i tegorocznym expose ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego było bardzo wiele "gładkich słów". - Tyle tylko, że efektów po roku pracy nowego MSZ nie widać - dodał.
- Rok 2016 nie był łatwy dla Polski i nie tylko dla Polski - dla całego świata. To był rok poważanych wyzwań, to był rok, kiedy Wielka Brytania postanowiła odpłynąć od Europy, a prezydent USA z wigorem realizuje obietnice wyborcze, zaczęło się tworzenie nowej ery w Ameryce - mówił.
Jak przypomniał, w ubiegłorocznej debacie nad informacją ministra spraw zagranicznych klub Kukiz'15 podkreślał, że polska polityka zagraniczna "ma być polityką polską, a nie partyjną".
REKLAMA
- Niestety nie zauważyliśmy żadnej ewolucji w tym aspekcie, a tym bardziej żadnej rewolucji - ocenił. - Polska wkracza w 2017 r. bez jakiejkolwiek koncepcji, jeśli chodzi o kwestie zagraniczne, żadnej idei czy wizji, a minister nie wskazuje podstawowych, szczególnie nowych, instrumentów prowadzenia polityki zagranicznej - dodał.
12.05
Głos w sprawie expose szefa MSZ zabrał Grzegorz Długi (Kukiz'15).
12.00
- Polityka zagraniczna PiS jest "krótkowzroczna, nieodpowiedzialna i chaotyczna" - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna w debacie nad informacją szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2017 r. Podkreślał, że polityka zagraniczna musi mieć charakter strategiczny.
- Ten rok oceniamy jako zły rok dla polskiej dyplomacji, zły rok dla polskiej polityki zagranicznej. Nie można zaklinać rzeczywistości - ocenił.
REKLAMA
Jego zdaniem polityka zagraniczna PiS jest "krótkowzroczna, nieodpowiedzialna i chaotyczna".
Według lidera PO, polska polityka zagraniczna musi mieć charakter strategiczny i ponadpartyjny. Zarzucił PiS, że takiej polityki przez miniony rok nie prowadził.
- Polityka zagraniczna państwa polskiego to była polityka zagraniczna na usługach partii władzy. To była polityka zagraniczna państwa PiS. Mówię to z przykrością, dlatego że podporządkowaliście tę politykę i pan swoją funkcję do funkcji ministra spraw partyjnych - zwrócił się Schetyna do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.
11.30
O wystąpieniu Witolda Waszczykowskiego mówi Grzegorz Schetyna (PO).
REKLAMA
11.28
- Polska dyplomacja pomyślnie uporała się z zadaniem podnoszenia rangi i znaczenia naszego kraju w polityce światowej - mówiła Małgorzata Gosiewska.
Podczas debaty po wystąpieniu ministra spraw zagranicznych posłanka PiS stwierdziła, iż należy zgodzić się z zasadniczą tezą expose mówiącą o nadejściu "wyjątkowego, być może przełomowego etapu w rozwoju stosunków międzynarodowych".
- Takie zjawiska nakazują zachowanie szczególnej ostrożności i czujności w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa państwa - podkreśliła.
Jak dodała, zjawiska te stwarzają jednocześnie, "dzięki odwadze w działaniu, nowe możliwości w budowaniu pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej".
REKLAMA
- Z satysfakcją należy stwierdzić, że nasza dyplomacja pomyślnie uporała się z tym zadaniem podnosząc rangę i znaczenie naszego kraju w polityce światowej - powiedziała.
11.00
Rozpoczęła się debata na temat expose Witolda Waszczykowskiego. Głos jako pierwsza zabrała Małgorzata Gosiewska (PiS).
10.50
10.45
- Wystąpienie szefa MSZ pokazało, że polska polityka zagraniczna jest konsekwentna, ma wyznaczone cele, jest realizowana spokojnie i z głęboką dbałością o interesy Polski i Polaków - podkreślił prezydent.
REKLAMA
10.35
Prezydent Andrzej Duda o wystąpieniu szefa MSZ: cele, które sobie wyznaczyliśmy w polityce zagranicznej zostały osiągnięte, bez wątpienia wzmacniamy naszą pozycją tak, w regionie, jak i w Unii Europejskiej.
10.23
Zakończyło się expose Witolda Waszczykowskiego. Marszałek Sejmu ogłosił półgodzinną przerwę. Po niej nastąpi debata w sprawie informacji przedstawionej przez szefa MSZ.
REKLAMA
10.17
- Ukazujemy Polskę jako nowoczesny kraj, czerpiący ze swojej tradycji tolerancji i wielokulturowości - zaznaczył minister.
10.16
Szef MSZ o polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.
10.12
Witold Waszczykowski poruszył także kwestię wsparcia polskich start-upów za granicą.
REKLAMA
10.10
"W odpowiedzi na dramatyczną sytuację w Syrii wspieramy cierpiących, uchodźców oraz przyjmujące ich społeczności w państwach sąsiadujących".
10.07
"W 2016 roku włożyliśmy dużo wysiłku w rozwój relacji z partnerami pozaeuropejskimi. Będziemy je kontynuować".
REKLAMA
10.05
- Polityka wobec Rosji uwarunkowana jest jej agresywnymi działaniami. Dostrzegamy jednak potrzebę dialogu - mówił minister. - Oczekujemy na zwrot wraku prezydenckiego samolotu TU-154 prawowitemu właścicielowi, czyli państwu polskiemu - dodał.
10.03
Witold Waszczykowski: w 2016 dokonała się zmiana polityki wobec Białorusi. Zrealizowaliśmy szereg wizyt i spotkań bilateralnych.
REKLAMA
10.00
- Podstawą do pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie jest pełna implementacja porozumień mińskich - tłumaczył szef MSZ.
9.57
"Ostatnie miesiące potwierdziły słuszność decyzji o ożywieniu Grupy Wyszehradzkiej".
REKLAMA
9.55
Minister spraw wewnętrznych o relacjach z Niemcami i Francją.
REKLAMA
9.53
Witold Waszczykowski poruszył także kwestię kryzysu migracyjnego.
9.50
Szef MSZ o Brexicie, Wielkiej Brytanii i ochronie polskich obywateli.
REKLAMA
9.45
- Nie wykluczamy, iż na fundamencie czterech swobód trzeba będzie zbudować nową Unię w oparciu o nowy traktat - podkreślił Witold Waszczykowski.
9.43
"Priorytetem działań rządu jest naprawa Unii Europejskiej, a nie jej demontaż".
REKLAMA
9.42
Minister spraw zagranicznych o najtrudniejszych wyzwaniach w 2017 r.
9.35
Szef MSZ: priorytetem pozostaje dla nas wzmocnienie współpracy Amerykanów i Europejczyków w dziedzinie bezpieczeństwa.
REKLAMA
9.32
Witold Waszczykowski stwierdził, że bezpieczeństwo będzie nadrzędnym priorytetem polskiej dyplomacji w 2017 r.
9.30
- Będziemy kontynuować starania, by Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - zaznaczył minister.
REKLAMA
9.28
Szef MSZ mówił także o relacjach z Polonią i Polakami przebywającymi za granicą. - Budujemy z nimi relacje partnerskie, wspieramy szkolnictwo polonijne i nauczanie języka polskiego. Gdy trzeba, występujemy w obronie należnych im praw obywatelskich - podkreślił.
9.25
- Realizowana przez nas polityka zagraniczna jest obywatelska, jej siła tkwi w mandacie społecznym - powiedział Witold Waszczykowski.
9.23
Szef MSZ na temat aktywności polskiej dyplomacji.
REKLAMA
9.20
Minister spraw zagranicznych o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.
9.15
- Przywróciliśmy podmiotowość polskiej polityce zagranicznej. Zamiast stać na bocznej linii i kibicować głównym graczom, sami weszliśmy do gry na międzynarodowej arenie - tłumaczył Witold Waszczykowski.
Jak podkreślił, okazało się, że "potrafimy opracować taktykę, wyłożyć argumenty i przekonywać do swoich racji". - Potrafimy wytrzymać pierwszą falę niechęci, ataków, a nawet napaści. Budować koalicje i wygrywać - dodał.
REKLAMA
9.05
Sejm wznowił posiedzenie. Trwa expose Witolda Waszczykowskiego. Informacji ministra spraw zagranicznych przysłuchają m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, ministrowie oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
8.50
W Sejmie trwają ostatnie przygotowania przed expose szefa MSZ.
REKLAMA
W środę wieczorem Witold Waszczykowski przedstawił tezy swego wystąpienia członkom sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Na początku stycznia założenia polityki zagranicznej na 2017 rok przyjął rząd. Jak informowało wtedy MSZ, w tym roku wśród najważniejszych kierunków dyplomacji mają się znaleźć między innymi bezpieczeństwo, silna pozycja Polski w Europie i Unii Europejskiej, integracja regionu, polityka wschodnia, ekonomiczne interesy Polski na świecie, a także sprawy konsularne i polonijne.
Pod koniec stycznia podczas tak zwanego przeglądu resortów gabinetu premier Beaty Szydło, Witold Waszczykowski zapewnił, że w 2017 roku polska dyplomacja będzie kontynuowała politykę na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa. Szef resortu spraw zagranicznych mówił, że pod względem bezpieczeństwa Polsce udało się osiągnąć status krajów Europy Zachodniej. Dodawał, że kontynuując politykę zapewniania bezpieczeństwa, nasz kraj będzie aktywnie uczestniczyć w realizacji współpracy NATO - Unia Europejska. Te dwie instytucje mogą stawić czoła zagrożeniom hybrydowym, zagrożeniom cybernetycznym i działać w obronie granic europejskich przed falami emigrantów - mówił szef polskiej dyplomacji.
Po przemówieniu ministra Witolda Waszczykowskiego w Sejmie odbędzie się prawie 7-godzinna debata nad jego wystąpieniem.
REKLAMA
mr, MSZ RP, Twitter, PAP, IAR
REKLAMA