Sejm przyjął informację szefa MSZ ws. priorytetów polskiej polityki zagranicznej
Wniosek o odrzucenie informacji podczas czwartkowej debaty złożył klub PO. Za odrzuceniem informacji było 190 posłów, 230 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.
2017-02-10, 11:54
Witold Waszczykowski podkreślał w czwartek w Sejmie, że Polska polityka zagraniczna jest obywatelska, solidarna i odpowiedzialna. Zaznaczył, że jej priorytetami w 2017 r. będą m.in. bezpieczeństwo i "naprawa UE".
Szef MSZ mówił, że w ubiegłym roku polska polityka zagraniczna stała się bardziej podmiotowa. A także, że oparto ją na powrót na właściwej hierarchii priorytetów, "przyjmując za punkt wyjścia szeroko pojęte interesy naszego kraju". - Zamiast stać na bocznej linii i kibicować głównym graczom - sami weszliśmy do gry na międzynarodowej arenie - mówił szef resortu spraw zagranicznych.
Przekonywał, że w trudnych warunkach - kryzysu bezpieczeństwa, sąsiedztwa i projektu europejskiego - polska dyplomacja doskonale zdała egzamin, a "Polska stała się bardziej bezpieczna".
Według ministra miniony rok pokazał ponadto zdolność rządu do przekonywania partnerów do swoich racji, budowania koalicji, a także umiejętność wytrzymania fali "niechęci, ataków, a nawet napaści".
REKLAMA
Szef MSZ zaznaczył, że podmiotowe traktowanie interesów polskich nie wyklucza troski o: przyszłość zjednoczonej Europy, bezpieczeństwo jej granic, stabilność europejskiego sąsiedztwa, silne i mocne relacje transatlantyckie.
Wśród sukcesów prowadzonej dotąd polityki zagranicznej minister wymienił m.in. decyzje w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej, obecności wojsk NATO-wskich w Polsce oraz zmierzenie się z problemem migracji. Zaznaczył, że tych sukcesy by nie było, gdyby nie harmonijna współpraca pomiędzy różnymi instytucjami państwowymi. Za pomoc i wsparcie podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premier Beacie Szydło i rządowi.
mr
REKLAMA