Debata Poranka: pozycja Polski w Indeksie Wolności Gospodarczej
Polska znalazła się na 45. miejscu w światowym rankingu wolności gospodarczej, a w europejskim - na pozycji 21. Przed rokiem nasz kraj zajmował 39. pozycję w światowym Indeksie Wolności Gospodarczej. O wyniku mówili w Debacie Poranka Jakub Kulesza (Kukiz ’15), Ignacy Morawski (WiseEuropa) i Adam Abramowicz (PiS).
2017-02-16, 10:03
Posłuchaj
16.02.2017 Polska na 45. miejscu w Indeksie Wolności Gospodarczej. Goście: Jakub Kulesza (Kukiz ’15), Ignacy Morawski (WiseEuropa) i Adam Abramowicz (PiS)
Dodaj do playlisty
Autorzy zestawienia wyjaśniają, że "niewielki spadek w indeksie wynika między innymi ze wzrostowej dynamiki reform innych państw, co pozwoliło im się wysunąć przed Polskę". Oceniano m.in. rynek pracy, wielkość sektora publicznego, warunki dla biznesu, otwartość rynku, handel, inwestycje i finanse. Indeks był liczony na podstawie danych z drugiej połowy 2015 roku i pierwszej- 2016 roku.
Ignacy Morawski wyjaśniał, że indeksy są mocno skorelowane ze wzrostem gospodarczym, co jest równoległe z wprowadzaniem regulacji przyjaznych przedsiębiorcom. – Korzystamy na tym, że jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Europie, ale wciąż jest kilka obszarów, w którym Polska wypada słabo, np. w ochronie praw i własności – zaznaczył. Wskazywał również, że „patrząc na to, jak skonstruowany jest ten indeks ciężko nam będzie awansować”.
W ocenie Abramowicza, w Polsce poprawia się otoczenie gospodarcze, prawo, podatki nie są zbyt wysokie, ale to nie pozwoli nam na szybki skok cywilizacyjny. – Będziemy krajem średnim, w którym PKB wzrasta, gospodarka się rozwija, ale dalej będziemy odstawać od czołówki krajów europejskich – tłumaczył. Dodał jednak, że choć jesteśmy skazani na utrzymywanie ograniczeń, to mamy dziedziny, w których można dokonać dużej zmiany. – System podatkowy i wymiar sprawiedliwości. Reformy w tych dziedzinach dadzą nam wyraźny skok do przodu – zaznaczył.
Zdaniem Jakuba Kuleszy, gdyby wynik w rankingu rzeczywiście był zależny od tego, że reformy gospodarcze idą zbyt wolno, moglibyśmy spadać względem innych krajów, ale nie byłoby zmian w obiektywnej ocenie. – Przeprowadzane reformy są niewystarczające, a dodatkowo wprowadzają dużą niepewność, co do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Pierwszy raz od wielu lat spadamy i gdyby to było uzależnione tylko od tego, że kraje Europy Wschodniej wprowadzają więcej wolności gospodarczej, to moglibyśmy się nie martwić – mówił. Podkreślił, że „najpierw oczekuje efektu, a działania rządu pochwali, jeśli wskoczymy na miejsce z zeszłego roku”.
REKLAMA
Ignacy Morawski/fot.PR24/MS
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.
Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
_________________
Data emisji: 16.02.2017
Godzina emisji: 9:18
Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Polecane
REKLAMA