Wynagrodzenia rosną, ale tylko nominalnie
Zatrudnienie i wynagrodzenie w firmach w górę - tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
2017-02-16, 15:18
Posłuchaj
W styczniu w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku, płace w przedsiębiorstwach wzrosły o 4,3 procent. Zatrudnienie było wyższe o 4,5 procent. Jedną z przyczyn wzrostu pensji jest zapewne podniesienie od początku roku płacy minimalnej.
- Mocno, bo o 8 proc., wzrosła płaca minimalna, to ma istotny wpływ na wyniki, jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie. Płaca minimalna ustawia również siatkę wynagrodzeń. Pracownicy, którzy mają dłuższy staż pracy, zajmują wyższe stanowiska, oczekują również wyższych wynagrodzeń. Zatem zwiększa się oczekiwanie na podwyżki na całym rynku - uważa Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
Powiązany Artykuł
Dane GUS z rynku pracy: zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w styczniu w górę
Pensje wzrosną, ale tylko na papierze
Podobną dynamikę wzrostu płac obserwowaliśmy w zeszłym roku. W całym 2016 roku wynagrodzenia okazały się wyższe o 4,2 proc. Jak będzie w najbliższych miesiącach? Nominalnie wzrost pensji może przyśpieszyć, jednak realnie otrzymamy mniej - mówi gość Polskiego Radia 24. Wszystko to za sprawą inflacji.
- Inflacja, która pojawiły się w styczniu na poziomie 1,8 proc. w dużej mierze kompensuje realny wzrost siły nabywczej wynagrodzeń. Dynamika wynagrodzeń utrzymywała się na podobnym poziomie zarówno w latach kryzysu, jak i trakcie wzrostów. W najbliższym okresie, w perspektywie kilku miesięcy nie nastąpi radykalna zmian i tempo wzrostu płac spowolni. Następnie do świadomości przepije się, że ceny zaczną szybciej rosnąć, a to będzie miało przełożenie na wzrost oczekiwań płacowych. I w dalszej perspektywie wzrosty nominalne płac podążą za rosnącą inflacją – dodaje.
REKLAMA
Według GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w ubiegłym miesiącu wyniosło 4 tysiące 277 złotych i 32 grosze. Opublikowane dane dotyczą przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 9 pracowników.
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA