Doktoraty wdrożeniowe: nauka będzie ściślej współpracować z biznesem. Prezydent podpisał ustawę

Utworzenie programu, na którym skorzystają doktoranci zajmujący się pracą wdrożeniową, przewiduje nowela ustawy, którą w czwartek podpisał prezydent. W ustawie określono też nowy tryb powoływania szefa Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych.

2017-04-28, 14:10

Doktoraty wdrożeniowe: nauka będzie ściślej współpracować z biznesem. Prezydent podpisał ustawę
Doktorant realizowałby swój program na uczelni i - zatrudniony na pełny etat - prowadziłby badania mające rozwiązać konkretny problem pracodawcy. . Foto: Sergey Mironov/Shutterstock.com

Posłuchaj

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz: wprowadzenie takich rozwiązań będzie korzystne i dla nauki, i dla przedsiębiorców (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nowelę ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowelizacja zakłada ustanowienie programu "Doktorat wdrożeniowy". Ma on ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym. Każdego roku do programu będzie mogło przystąpić maksymalnie pół tysiąca doktorantów. Pierwsi powinni rozpocząć studia doktoranckie już w październiku 2017 r.

Uczestnik programu dostawałby stypendium na realizację doktoratu w systemie dualnym. Oznacza to, że będzie pracował nad rozprawą doktorską w jednostce naukowej (na uczelni lub w instytucie naukowo-badawczym z wysoką kategorią naukową: A lub A+), a jednocześnie będzie zatrudniony w podmiocie z otoczenia społeczno-gospodarczego. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

Środki finansowe przyznawane w drodze konkursu

Środki finansowe w ramach programu mają być przyznawane w drodze corocznego konkursu. Dzięki nim finansowane byłoby nie tylko stypendium, ale i dofinansowywane byłyby koszty wykorzystania infrastruktury badawczej, aby prowadzić badania w ramach doktoratu.

Uczestnik studiów doktoranckich biorący udział w programie, może otrzymywać stypendium doktoranckie w wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta na uczelni.

Poza tym, zgodnie z zapisami zawartymi w nowelizacji, przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych (CK) będzie powoływał - z grona jej członków - prezes Rady Ministrów. Dotychczas rola premiera w wyborze przewodniczącego była mniejsza: szef rządu wybierał przewodniczącego CK spośród dwójki kandydatów wytypowanych przez samą CK z grona jej członków.

Obecnie na stanowisku przewodniczącego Centralnej Komisji jest wakat. CK wskazała swoich kandydatów, ale premier nie wybrała spośród nich szefa CK. Zgodnie z proponowanymi zapisami, kandydatury przedstawione na mocy wcześniejszych przepisów nie zostaną rozpatrzone i przewodniczący CK zostanie wybrany w ciągu 30 dni od wejścia w życie nowej ustawy.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej