Nie pij, bo przytyjesz. Ile kalorii mają napoje alkoholowe?
Dietetycy przestrzegają przed piciem słodkich napojów, informując o dużej ilości zawartego w nich cukru. Wysoką (a czasem i wyższą) wartość kaloryczną ma również alkohol, dlatego pojawił się rządowy pomysł podawania informacji o kaloryczności na etykietach napojów wysokoprocentowych. Ma to pomóc w budowaniu świadomości, że sprzyjają one dodatkowym kilogramom.
2017-02-20, 13:15
Masz prawo wiedzieć
W projekcie nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, nad którym pracują posłowie Prawa i Sprawiedliwości, ma znaleźć się zapis o konieczności podawania informacji o kaloryczności alkoholu na etykiecie. Propozycję rewolucyjnych zmian w oznaczaniu i opisywaniu alkoholu przedstawiła już ponad rok temu brytyjska europosłanka Glenis Willmott, która podkreślała, że konsumenci mają prawo wiedzieć, że kieliszek wina ma tyle samo kalorii co kawałek ciasta. Najwięksi producenci piwa w Europie już zgodzili się dobrowolnie umieszczać informacje o liczbie kalorii znajdującej się w bursztynowym trunku, ale przedstawiciele przemysłu spirytusowego są sceptyczni. Prace nad ostatecznym kształtem projektu ustawy jeszcze trwają.
Powiązany Artykuł
Szkodliwe konserwanty i emulgatory. Czytaj etykiety
Pomoże młodym?
Zdaniem ekspertów taki przepis może wesprzeć profilaktykę, szczególnie tę kierowaną do młodych ludzi. Badania potwierdzają, że po alkohol sięga coraz więcej nastolatków. I choć często piją oni dlatego, że nie radzą sobie z trudami życia codziennego, informacja na temat tego, jak dużo kalorii ma dany napój alkoholowy, może zniechęcić niektóre osoby do sięgania po niego. Dotyczy to szczególnie młodych dziewcząt, które ,,wciąż się odchudzają”, ale też osób, które po prostu dbają o swoją dietę i zdrowy styl życia.
Warto też podkreślić, że zwiększenie masy ciała to tylko jeden z wielu negatywnych skutków spożywania alkoholu. Szacuje się, że od 2 do 4 proc. wszystkich przypadków nowotworów spowodowanych jest właśnie przez napoje wysokoprocentowe. Jak wynika z informacji Krajowego Rejestru Nowotworów, regularne picie zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi.
Ile kalorii kryje się w alkoholowych trunkach?
Udowodniono, że 1 ml czystego alkoholu etylowego zawiera ok. 7,1 kcal. Dla porównania warto dodać, że bardziej kaloryczny jest jedynie tłuszcz (1g ma 9 kcal). Kaloryczność napojów alkoholowych rożni się w zależności od zawartości etanolu w danym napoju (wartość ta wyrażana jest w procentach objętościowych – % obj. lub wagowych – % wag.) oraz innych składników jak np. cukier.
REKLAMA
Kufel piwa jasnego to około 200 kilokalorii. Piwo ciemne jest znacznie cięższe – w 500 ml kryje się 200 kcal, a w piwie ciemnym z powyżej 20 proc. ekstraktu nawet 400 kcal.
Wino czerwone wytrawne ma najmniej kalorii ze wszystkich rodzajów tego trunku. W 120 ml znajduje się 50 kcal. W winie czerwonym słodkim – trzy razy tyle, czyli 150 kcal.
120 ml białego wina wytrawnego zawiera 75 kcal, a wino słodkie w tym kolorze i tej objętości dostarczy nam 120 kcal. 100 ml wina musującego-szampana zawiera 75 kcal.
W 40 ml wódki znajduje się 110 kcal, podobną kaloryczność ma gin. W tej samej ilości koniaku/brandy znajduje się 112 kcal. 40 ml whisky kryje w sobie 100 kcal, a rum – 150 kcal. Likier kawowy ma w tej ilości aż 170 kcal.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Co jeść, a czego unikać, aby mieć płaski brzuch?
Trzeba wziąć pod uwagę, że są to wartości jedynie szacunkowe, a rzeczywista ilość kalorii w danym alkoholu zależy od jego konkretnego składu. W jednym znajduje się więcej etanolu, w innym cukru. Najbardziej zdradliwe są drinki. W tym przypadku alkohol miesza się dodatkowo ze słodkimi, kalorycznymi napojami, syropami i sokami. Przykładowo: w popularnej Marghericie może znaleźć się nawet 640 kcal.
A wiadomo, że często na jednym kieliszku się nie kończy…
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA