Debata Poranka: Pamięć o Żołnierzach Wyklętych
– Po 1989 roku nie pozwolono na to, by sędziowie i prokuratorzy biorący udział w procesach Żołnierzy Wyklętych zostali ukarani – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Debaty Poranka byli również Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej” i prof. Rafał Wnuk, historyk.
2017-03-01, 09:59
Posłuchaj
Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dopiero w 2011 roku to m.in. pokłosie postanowień Okrągłego Stołu. – Z jednej strony w latach 90. XX wieku w sądach były oczyszczane nazwiska Wyklętych, a z drugiej zabrakło konsekwencji przy karaniu prokuratorów i sędziów biorących udział w pokazowych procesach. Na to nie było w III RP przyzwolenia – wskazywał historyk.
Dziś Żołnierze Wyklęci dla dużej części społeczeństwa są bohaterami, którzy walczyli o wolną Polskę. O tym swego rodzaju fenomenie, renesansie pamięci o Niezłomnych, mówił Maciej Skotnicki. – Wyklęci byli depozytariuszami wolnej Polski w czasach okupacji sowieckiej. Nazywamy ich Wyklętymi, bo zostali skazani przez komunistów na niepamięć. Gdyby byli zwykłymi bandytami, jak przekonywała ówczesna propaganda, nie byliby oni m.in. sądzeni w pokazowych procesach – wyjaśniał przedstawiciel stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej”.
Z kolei prof. Rafał Wnuk ocenił w Polskim Radiu 24, że o Żołnierzach Wyklętych nie można mówić jako o zintegrowanej, jednorodnej grupie. Jego zdaniem, należy osobno analizować działania WiN, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, czy też Narodowych Sił Zbrojnych.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem Debaty Poranka był Krzysztof Świątek.
Polskie Radio 24/mp
Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_________________
REKLAMA
Data emisji: 01.03.17
Godzina emisji: 9.15
REKLAMA
REKLAMA