Różne wizje przyszłości Unii
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił pięć scenariuszy rozwoju Wspólnoty. Wizje przyszłości Unii po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii to przygotowanie do szczytu we włoskiej stolicy 25 marca z okazji 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich. O możliwych planach mówili w Debacie Poranka prof. Tomasz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski); prof. Marek Żurek, (europeista, Uniwersytet Szczeciński) i Piotr Falkowski („Nasz Dziennik”).
2017-03-03, 15:49
Posłuchaj
03.03.2017 Komisji Europejskiej wizje przyszłości UE. Goście: prof. Tomasz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski); prof. Marek Żurek, (europeista, Uniwersytet Szczeciński) i Piotr Falkowski („Nasz Dziennik”).
Dodaj do playlisty
Scenariusz szczególnie bliski Komisji Europejskiej, przewiduje Unię wielu prędkości, czyli możliwość wzmocnionej współpracy wybranej grupy państw, przy założeniu, że bazą byłaby jednak strefa euro. Drugi zakłada zahamowanie integracji i ograniczenie Unii Europejskiej wyłącznie do gospodarki i jednolitego rynku. Pozostałe scenariusze są zdaniem urzędników unijnych nierealistyczne. Jeden przewiduje współpracę krajów tak, jak do tej pory. Mało prawdopodobna jest też federalistyczna wizja Unii, bo nie będzie na nią zgody we Wspólnocie. Ostatni scenariusz unijni urzędnicy nazywają analizą filozoficzną - mniej reform, za to bardziej efektywne.
Od lewej: Piotr Falkowski i prof. Tomasz Grosse; foto: PR24/MR
Zdaniem prof. Grosse, to próba włączenia się komisji do dyskusji, która dzieje się gdzie indziej, między państwami. Gość wskazywał, że jedne scenariusze można uznać za bardziej prawdopodobne, np. przyspieszenie integracji. – Z kolei otwarcie traktatów, czy wycofanie się ze zdobyczy europejskich, to mimo wszystko nie cieszy się na tyle silnym poparciem, żeby je rozważać na serio – mówił. Dodał, że to dopiero wstępny etap dyskusji i pokazanie pewnych wariantów. – Przed wyborami we Francji, czy Niemczech część państw nie chce przedstawiać swoich propozycji, bo można spalić pewne pomysły – ocenił.
Piotr Falkowski przypomniał, że w UE pojawiła się już jedna biała księga, przygotowana przez premiera Camerona, przedstawiająca warunki, na których Wielka Brytania miałaby pozostać we Wspólnocie. – Jeżeli zwycięży w UE koncepcja, że reforma ma służyć odstraszeniu innych państw przed ewentualnym wyjściem, będą starały się uwzględnić to co Brytyjczycy proponowali – tłumaczył.
W czwartek wspólne stanowisko, dotyczące przyszłości Europy przyjęli liderzy państw Grupy Wyszehradzkiej. W deklaracji jest mowa m.in. o konieczności reform UE i zachowaniu jedności Unii. –Nie mniej, nie więcej Europy, ale lepsza Europa to nasz postulat – oświadczyła premier Beata Szydło.
REKLAMA
Według prof. Żurka, ta deklaracja jest odpowiedzią na chwilę. – Jak się kraje zachowają później, to będzie zależało od ich polityki wewnętrznej, zagranicznej. Praktyka wskazuje, że w żaden sposób, nie są związane jakąś jednolitą linią postepowania – wyjaśniał. Dodał, że deklaracja wpisuje się w to, co proponuje rząd PiS: sprawniejszą Unię, odpowiadającą na potrzeby ludzi, ale dającą większą swobodę państwom członkowskim.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Magdalena Skajewska.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
Debata Poranka w Polskim Radiu 24
__________________
Data emisji: 03.03.2017
Godzina emisji: 9:18
REKLAMA
Polecane
REKLAMA