Jednolita cena książki. Plusy i minusy ustawy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poparło projekt ustawy o jednolitej cenie książki. Dokument przygotowała Polska Izba Książki. Gościem Polskiego Radia 24 był Paweł Waszczyk, ekspert rynku książki.

2017-03-06, 14:00

Jednolita cena książki. Plusy i minusy ustawy
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/Martin Breeze

Posłuchaj

6.03.17 Paweł Waszczyk: trzeba chronić substancję księgarską
+
Dodaj do playlisty

Głównym założeniem ustawy jest zamrożenie na rok od rynkowego debiutu cen książek. Ma to umożliwić właścicielom małych księgarń konkurowanie o klientów z dużymi sieciami czy sklepami internetowymi.

Jak tłumaczył Paweł Waszczyk, przecena będzie możliwa dopiero po 6 miesiącach, ale wydawca będzie musiał cofnąć z rynku cały nakład jaki jest dostępny.

Zdaniem eksperta nie oznacza to, że ceny książek wzrosną. - Obecnie wiele nowych publikacji, jest przeceniane zanim dobrze wejdą na rynek. Po wejściu ustawy nie znajdziemy książki taniej, niż jest podana na okładce – powiedział gość audycji.

- Rynek księgarski jest bardzo niejednorodny. Zdarza się, że księgarze kupują od wydawców czy dystrybutorów książki, które można znaleźć taniej w internecie. Niektóre podmioty nie są w stanie konkurować na takiej sytuacji – dodał Paweł Waszczyk.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Grzegorz Sadowski

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 6.03.17

Godzina emisji: 13.45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej