Sejmowa komisja przyjęła projekt sieci szpitali

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła projekt sieci szpitali. Było to pierwsze czytanie rządowego projektu dotyczącego zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Tak zwana sieć to system podstawowego zabezpieczenia świadczeń szpitalnych, opieki specjalistycznej realizowanej w przychodniach przyszpitalnych, rehabilitacji oraz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

2017-03-08, 21:23

Sejmowa komisja przyjęła projekt sieci szpitali
Tak zwana sieć to system podstawowego zabezpieczenia świadczeń szpitalnych, opieki specjalistycznej realizowanej w przychodniach przyszpitalnych, rehabilitacji oraz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. . Foto: Alexander Raths/Shutterstock

Posłuchaj

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał na sejmowej komisji zdrowia, że zmiany przyczynią się do poprawy funkcjonowania systemu opieki nad pacjentem./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Placówki, które spełnią określone kryteria i znajdą się w sieci będą finansowane z publicznych pieniędzy.

Za projektem głosowało 15 posłów, przeciw - 8 oraz jedna osoba wstrzymała się od głosu. Komisja przyjęła poprawki posła PiS Tadeusza Dziuby. Dotyczą one, między innymi, uzależnienia wysokości ryczałtu płaconego szpitalom od liczby wykonywanych świadczeń. Tego, między innymi, domagał się wicepremier Jarosław Gowin. Inna poprawka dotyczy przedłużenia terminu obowiązywania umów na ratownictwo medyczne.

 Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał na sejmowej komisji zdrowia, że zmiany przyczynią się do poprawy funkcjonowania systemu opieki nad pacjentem. "To powinno przyczynić się do poprawy efektywności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz - co należy uznać za najważniejszy cel zmian, które proponujemy - zapewnienia pacjentom wysokiej jakości kompleksowej opieki zdrowotnej - mówił minister.

Projekt dotyczący sieci szpitali był krytykowany przez posłów Platformy Obywatelskiej i PSL. Natomiast profesor Marian Zembala - były minister zdrowia w rządzie PO-PSL popiera ten projekt. "W tej sprawie moje zdanie jest na tak, bo to po raz pierwszy odważniej mówimy, że ustabilizujemy - przy jednym płatniku - szpitale powiatowe, wojewódzkie, akademickie" - argumentował profesor. Podkreślił, ze szpitale są bardzo zadłużone, szczególnie akademickie, które uczą i leczą na najwyższym poziomie.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy wprowadzająca sieć szpitali ma wejść w życie 1 października.

IAR, jk

Nowelizacja

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej