Na zachodnich giełdach w ślad za azjatyckimi spadki
Na europejskich giełdach wyprzedaż, podobnie jak na rynkach w Azji, gdzie również przeważali sprzedający, w wyjątkiem Tokio. Za kilka godzin kończy się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.
2017-03-09, 10:00
EBC o 13.45 ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Od 14.30 prezes EBC Mario Draghi skomentuje decyzje banku. Rynek ocenia - EBC pozostawi teraz założenia polityki monetarnej bez zmian.
Podczas posiedzenia w styczniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian, tj. stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 0,00 proc., stopa kredytu w banku centralnym 0,25 proc., a stopa depozytu w banku centralnym -0,40 proc.
Rada nie zmieniła też wówczas parametrów programu skupu aktywów do końca marca 2017 r. na poziomie 80 mld euro miesięcznie oraz od kwietnia do grudnia 2017 r. w wys. 60 mld euro miesięcznie.
Informacja z amerykańskiego rynku pracy
W piątek zaś w USA zostanie opublikowana informacja z amerykańskiego rynku pracy w lutym.
Z prognoz ekonomistów wynika, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia za Oceanem wyniosła 4,7 proc. wobec 4,8 proc. w styczniu. Oczekiwany jest wzrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 190 tys. i podobny w sektorze prywatnym.
Raport ten będzie ważny dla najbliższego (14-15 marca) posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jedynie bardzo słabe dane powstrzymają Fed przed podwyżką stóp procentowych o 25 pb - oceniają analitycy.
Już bardzo mocne okazały się czwartkowe dane prywatnej firmy ADP Employer Services z amerykańskiego rynku pracy - ADP podała, że w firmach w USA przybyło w lutym 298 tys. miejsc pracy, a analitycy oceniali, że w gospodarce w lutym przybyło 187 tys. miejsc pracy.
Obecnie wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki w przyszłym tygodniu wynosi już 100 procent, a kolejna podwyżka w czerwcu wyceniana jest na 52 proc., a we wrześniu na 77 proc.
Dane z Chin
Rano w czwartek Chiny podały tymczasem swoje wyliczenia CPI i PPI.
Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w lutym jedynie o 0,8 proc. rdr, a analitycy spodziewali się wzrostu o 1,7 proc. wobec wzrostu o 2,5 proc. miesiąc wcześniej.
Ceny producenta PPI wzrosły zaś w II rdr o 7,8 proc., po wzroście poprzednio o 6,9 proc. To najmocniejszy wzrost PPI rdr od 2008 r. Analitycy spodziewali się wzrostu PPI o 7,7 proc.
- Taki wzrost wskaźnika PPI w Chinach nie powinien jednak niepokoić decydentów, bo PPI może osiągać najwyższe poziomy przez miesiąc czy dwa, a potem znowu spadnie - ocenia Julian Evans-Pritchard, ekonomista Capital Economics.
Tymczasem Michael Aflalo, dyrektor inwestycyjny BFT Investment Managers, ocenia, że globalne tło makro wygląda solidnie.
- Globalne tło makroekonomiczne jest niewątpliwie solidne, a na rynku kapitałowym, zwłaszcza w USA, mamy perfekcyjne wyceny. Dlatego na giełdach potrzebne jest "cofnięcie", aby stworzyć dobre punkty wyjścia do kolejnych zwyżek na rynkach akcji - mówi Aflalo.
Ceny ropy naftowej odbijają
Na giełdach paliw - ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku rosną o niecały 1 procent, po spadku w ciągu trzech poprzednich dni handlu aż o 5,7 proc., najmocniejszym od ponad roku. Baryłka ropy West Texas Intermediate jest wyceniana po 50,71 USD, po zwyżce o 43 centy, czyli 0,9 proc.
Zapasy surowca wzrosły w ubiegłym tygodniu o 8,21 mln baryłek, czyli 1,6 proc., do 528,393 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Zapasy te sa obecnie na rekordowo wysokim poziomie.
PAP, awi
REKLAMA