Reaktywowano Polsko-Rosyjską Grupę ds. Trudnych
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowskiego powołał 15 naukowców, specjalizujących się w polsko-rosyjskiej historii i sprawach politycznych.
2017-03-09, 16:11
Posłuchaj
Minister Waszczykowski wręczając nominacje podkreślał, że mimo różnic Polska i Rosja powinny podtrzymywać kontakty i prowadzić szeroki dialog. Szef polskiej dyplomacji mówił, że w niełatwej sytuacji Polska podejmuje działania na rzecz "przełamania impasu", ponieważ dialog leży w naszym wspólnym interesie.
Minister Waszczykowski mówił też, że uznając prawo do odmiennych interpretacji wydarzeń historycznych Polska zdecydowanie podkreśla konieczność poszanowania podstawowych faktów i ta kwestia powinna być przedmiotem rozmów z Rosjanami. Minister spraw zagranicznych podkreślał również, że sprawy trudne w kontaktach polsko-rosyjskich nie dotyczą tylko przeszłości. Jednym z ważnych tematów rozmów powinna być też rosyjska koncepcja przebudowy światowego porządku i "przebudowy architektury na obszarze transatlantyckim". Głębszej refleksji politologiczno-historycznej, według ministra Waszczykowskiego wymaga też "zjawisko zanikania konsensu dotyczącego potępienia przemocy, który rodził się podczas pierestrojki".
Przewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych został profesor Mirosław Filipowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Historyk podkreślał, że rozmowy i kontakty z Rosją są niezwykle ważne i potrzebne. Zdaniem naukowca, dziś jesteśmy świadkami głębokiego kryzysu między państwami i bardzo ograniczonych kontaktów poza państwowych, dlatego trzeba szukać różnych sposobów rozmowy wolnej od stereotypowych oskarżeń i opartej na wzajemnej empatii.
Polacy czekają teraz na spotkanie z rosyjskimi przedstawicielami Grupy.
REKLAMA
Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych została powołana w styczniu 2002 podczas oficjalnej wizyty prezydenta Władimira Putina w Polsce, jednak z powodu pogorszenia relacji wkrótce zaprzestała działalności. Do reaktywacji Grupy w nowym składzie doszło w czerwcu 2008, a współprzewodniczącym był wtedy profesor Adam Daniel Rotfeld. Dorobkiem naukowców było wydanie dwóch publikacji: "Kryzys 1939" oraz "Białe plamy - Czarne plamy"
koz
REKLAMA