Bezcenne dokumenty, kartoteka wywiadu Armii Krajowej trafiły do IPN-u
Bezcenne dokumenty stanowiące prawdopodobnie część kartoteki wywiadu Armii Krajowej trafiły dziś do Instytutu Pamięci Narodowej. To może być największe tego typu odkrycie dotyczące rozpracowania przez Polskie Państwo Podziemne ruchu komunistycznego.
2017-03-15, 17:37
Posłuchaj
Zbiór został znaleziony kilka lat temu przez mieszkańca Sochaczewa, w czasie remontu domu w Warszawie we Włochach i przekazany dyrektorowi Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Dokumenty czekały na opracowanie, ale muzeum nie było w stanie samo przeprowadzić specjalistycznych badań. Wreszcie dokumentami zainteresował się IPN.
Zdaniem dr Karola Sacewicza specjalisty z delegatury olsztyńskiej IPN-u, te dokumenty mogą być dowodem na to, że wywiad AK, referat 999 kryptonim Korweta 201D; prowadził nie tylko działalność propagandowo-publicystyczną, ale również rozpoznanie komunistów.
Jego celem miały być dalsze działania po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, m.in. internowanie działaczy komunistycznych, aby w procesie odtwarzania sił zbrojnych nie szkodzili jako agentura obcego państwa.
W ciągu kilku tygodni materiały powinny zostać zabezpieczone, wstępnie opracowane i udostępnione dziennikarzom oraz badaczom. Kopie dokumentów wrócą do sochaczewskiego muzeum.
dcz