Komu (nie) ufają Polacy?
Edelman Trust Barometer to badania, które od blisko 20 lat pokazują poziom zaufania społeczeństw do różnego rodzaju instytucji. Komu w tym roku zaufali Polacy, a kogo nie obdarzyli zbyt wielkim zaufaniem? I dlaczego jesteśmy jednym z najbardziej nieufnych narodów na świecie? O tym w Polskim Radiu 24 mówiła Izabela Wejcht.
2017-03-18, 17:35
Posłuchaj
Tradycyjnie najbardziej ufamy organizacjom pozarządowym, choć w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba Polaków deklarujących zaufanie do NGOs zmniejszyła się o 2 proc. (z 50 do 48 proc.). Największy spadek zaufania zanotowały media (z 34 do 31 proc.). Rośnie zaufanie do biznesu, któremu jest skłonnych zaufać 40 proc. Polaków (38 proc. w poprzednim badaniu) oraz do rządu (wzrost o 1 proc. w stosunku do roku ubiegłego).
– Polacy są jednym z najbardziej nieufnych narodów na świecie. W nieufności wyprzedzają nas tylko Rosjanie. Nie ufamy żadnym instytucjom – pozarządowym, biznesowi, mediom i rządowi. Wszystkie te cztery instytucje znajdują się poniżej wskaźnika zaufania. To zaufanie wzrasta porównując wyniki zeszłorocznego do tegorocznego firm, a spada do mediów – wskazywała Izabela Wejcht.
Badanie Edelman Trust Barometr jest prowadzone corocznie w 28 krajach na grupie 33 tys. respondentów, a więc w każdym kraju jest nim objęte ok. tysiąc osób. Wśród krajów, które charakteryzują się wysokim zaufaniem, znalazły się Indie, Chiny i Indonezja. Natomiast w krajach europejskich na górze rankingu uplasowały się Holandia i Włochy.
– W skali globalnej obserwujemy również kryzys zaufania – większość krajów jest poniżej indeksu zaufania – powiedział gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.
Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds
____________________
REKLAMA
Data emisji: 18.03.2017
Godzina emisji: 16.33
REKLAMA