Zmiana czasu na letni. Przestawiamy zegarki do przodu i śpimy o godzinę krócej

To zła informacja dla śpiochów. Już wkrótce przesuniemy wskazówki zegara do przodu i tym samym skrócimy sobie sen o godzinę. Ale jest też pozytywna strona tej zmiany: dzień się wydłuży, a światło słoneczne będzie nam towarzyszyło przez większą część dnia.

2017-03-25, 12:00

Zmiana czasu na letni. Przestawiamy zegarki do przodu i śpimy o godzinę krócej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Skitterphoto/Pixabay.com

Dlaczego zmieniamy czas?

Naturalnym dla nas czasem wynikającym z położenia geograficznego Polski jest czas zimowy. Przestawianie zegarków co pół roku jest motywowane troską o gospodarkę. Celem zmiany jest efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Podział na czas letni i zimowy sięga początków XX wieku, a w Polsce zmiany czasu mają blisko stuletnią tradycję. Czas letni, zwany "czasem wojennym" wprowadzili po raz pierwszy w 1916 roku Niemcy, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej. W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje około 70 krajów na całym świecie.

Kiedy przesuwamy wskazówki?

W tym roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca. Należy przestawić zegarki z godziny 2.00 na 3.00, co oznacza, że będziemy spać tej nocy o godzinę krócej. Do naszego czasu strefowego powrócimy dopiero 29 października, kiedy to z kolei cofniemy wskazówki zegara z godziny 3:00 na godzinę 2:00, zmieniając z powrotem czas na zimowy.

Obecnie w Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016. Takiego rodzaju rozporządzenia wydaje się na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Powiązany Artykuł

pogoda deszcz parasol.JPG
Sprawdź, czy jesteś meteoropatą

Zalety i wady czasu letniego

Przestawianie zegarków ma swoje dobre i złe strony. W czasie letnim dodatkowa godzina światła dziennego po południu jest korzystna dla przemysłu rozrywkowego i turystycznego, ponieważ zwiększa liczbę odwiedzających, którzy biorą udział w różnego rodzaju imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu, co z kolei przekłada się na większe zarobki sklepów, klubów, restauracji oraz organizatorów imprez. Więcej światła słonecznego w godzinach popołudniowych jest też korzystne dla uprawiania sportów, wypoczynku na świeżym powietrzu i innych aktywności po godzinach pracy. Wydłużenie czasu dostępnego światła naturalnego ma też pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze, ponieważ za dnia dochodzi do mniejszej ilości wypadków. Z kolei mniej światła porankami jest niekorzystna dla rolnictwa. I odwrotnie: zmiana czasu na zimowy daje nam dodatkową godzinę snu (choć wcale tak naprawdę nie jest dodatkowa, bo odbieramy ją sobie zmieniając czas na letni), ale za to przez następne miesiące pozbawia nas popołudniowych godzin ze słońcem.

REKLAMA

Mniejsza produktywność?

Badania pokazują, że zmiana czasu z zimowego na letni skutkuje spadkiem produktywności pracowników w najbliższych dniach roboczych po niej następujących. Wynika to z faktu, że ludzie przyzwyczajeni są do funkcjonowania zgodnie z dobowym cyklem 24 godzinnym. W wyniku przejścia na czas letni synchronizacja między cyklem dobowym a rzeczywistym zegarem zostaje zakłócona, co z kolei przyczynia się do skrócenia długości snu. Zmiany czasu mogą tez narobić kłopot osobom, które zapomną o przestawieniu zegarków. W dzisiejszych czasach znaczna część urządzeń przestawia się automatycznie, jednak warto każdego roku śledzić daty, kiedy noc się skraca lub wydłuża.

Pociągi z opóźnieniem

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że pociągi, które kursują w nocy, przyjadą z formalnym, godzinnym opóźnieniem. Nie oznacza to dłuższej podróży. Pociągi będą jechać tyle samo czasu, tyle tylko, że podróż rozpocznie się według czasu zimowego, a zakończy się już według czasu letniego. Kolejarze zapewniają, że zmiana czasu na kolei nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Przestawienie zegarków sprawia kłopoty również w transporcie lotniczym oraz systemach informatycznych (kłopoty przeliczania przy przechowywaniu i wyświetlaniu czasu w zależności od pory roku). Aby uniknąć problemów, banki z reguły na ten czas całkowicie blokują dostęp do swoich usług.

Powiązany Artykuł

alergia katar ból 1000x667.jpg
Nadchodzi trudny czas dla alergików

Zmiana czasu a praca

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że dyżurujący w nocy z soboty na niedzielę będą pracowali o godzinę krócej. Nie oznacza to jednak oszczędności dla firmy. Niewypracowanie obowiązującego dobowego wymiaru nie spowoduje obniżenia płacy. Zgodnie z kodeksem pracy za niewypracowaną godzinę podwładni zachowają prawo do wynagrodzenia przestojowego. Zatrudnieni, których wynagrodzenie określone zostało stałą miesięczną kwotą, otrzymają pensję za pełen miesięczny wymiar. Także wynagradzani godzinowo powinni otrzymać pensję bez potrącenia o jedną godzinę.

REKLAMA

Aleksandra Rybińska

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej