Robotyzacja przemysłu - pracujące maszyny zastępują człowieka
Już teraz przemysł z roku na rok w coraz większej mierze opiera się na pracy maszyn. Stopniowa robotyzacja to – oprócz większych zysków przedsiębiorstw – zagrożenie dla dużej części pracowników. W Polskim Radiu 24 o receptach na zastępowanie ludzi maszynami mówił Jakub Gontarek, ekspert ds. rynku pracy z Konfederacji Lewiatan.
2017-03-22, 14:47
Posłuchaj
Zdaniem gościa PR24, receptą na robotyzację części rynku pracy, a co za tym idzie, potencjalne problemy z bezrobociem, mogłoby być wprowadzenie dochodu podstawowego. – Chodzi o to, by co miesiąc, bezwarunkowo, bez względu np. na dochody, wszyscy obywatele otrzymywali od państwa określoną kwotę pieniędzy – wyjaśniał Jakub Gontarek.
– W momencie, gdy wkroczymy już w proces bardzo dynamicznej robotyzacji, wiele zawodów zostanie zastąpionych maszynami. Pytanie, co ci ludzie mają dalej robić – mówił ekspert. – Jeżeli maszyny są w stanie generować większe dochody, to człowiek może poświęcić się innym aktywnościom. Praca to także opieka nad rodziną, czy też zaangażowanie w wolontariat – dodawał gość Polskiego Radia 24.
Dochód podstawowy – jak wskazywał Jakub Gontarek – może też pozwolić zwalnianym pracownikom na bezpieczne przebranżowienie. Jednak wypłacanie państwowego „wynagrodzenia” to również potencjalne problemy. – Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak cały system zadziała. Czy społeczeństwo będzie się aktywizowało dzięki gwarantowanym dochodom, czy wręcz przeciwnie, będzie bardziej rozleniwione – mówił ekspert Konfederacji Lewiatan.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Maria Szurowska.
Polskie Radio 24/mp
_________________
Data emisji: 22.03.17
Godzina emisji: 13.45
REKLAMA
Polecane
REKLAMA