Założenia i oczekiwania wobec rządowej polityki senioralnej

Bezpieczeństwo, solidarność i uczestnictwo. To trzy filary, na których będzie opierać się polityka społeczna wobec osób starszych - zapowiedziała wiceminister rodziny Elżbieta Bojanowska. W pracach nad tym dokumentem przyjęto wiek 70 lat jako cezurę starości. Polityka społeczna wobec osób starszych - w horyzoncie czasowym do 2030 roku - ma określić długofalowe, systemowe działania państwa oraz innych podmiotów. O polityce senioralnej mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński, prorektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.

2017-03-24, 14:51

Założenia i oczekiwania wobec rządowej polityki senioralnej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: EASTNEWS/Wlodzimierz Wasyluk

Posłuchaj

24.03.2017 prof. Mirosław Grewiński: „Bycie 60-latkiem dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż 30 lat temu”.
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył jak zmieniała się polityka społeczna wobec seniorów na przestrzeni ostatnich dekad. – Bycie 60-latkiem dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż np. 30 lat temu. Dlatego polityka społeczna powinna różnicować swoją ofertę. Dzisiaj osoba, która przeszła na emeryturę w wieku 65 lat, nadal jest aktywna. Takiemu człowiekowi nie trzeba od razu dostarczać usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych, tak jak to było 30 lat temu – wyjaśniał profesor Grewiński.

Ekspert zauważył, że oferta skierowana do seniorów powinna być zróżnicowana pod względem wieku, bowiem każda cezura jest umowna.  W Polsce powinniśmy przede wszystkim dokonać bilansu seniora, który diagnozowałby nam sytuację osób w wieku 60, 70, 80, 90, a nawet 100 lat. Powinniśmy zróżnicować działania wobec tych grup, ponieważ jeśli mówimy o ofercie państwa dla osób w wieku 60 i 70 lat, to ona musi być zupełnie inna, niż dla 90-latków – zaznaczył gość PR24.

Według profesora Mirosława Grewińskiego, polityka senioralna od ostatnich dwóch dekad nie koncentruje się tylko na kwestiach opieki medycznej. – Ważne są teraz kwestie edukacyjne. To w edukacji widzimy bardzo duży dynamizm, jeśli chodzi o uczestnictwo osób starszych w uniwersytetach trzeciego wieku. Pracując na uczelni, zauważyłem ogromne zainteresowanie ofertą tych placówek, których w Polsce jest już prawie 1000. Na poziomie lokalnym zauważamy też zrzeszanie się seniorów w grupy i organizacje formalne i nieformalne, w których  seniorzy chodzą na spacery czy zapisują się na wspólne wyjazdy – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Data emisji: 24.03.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 13:17


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej