Rozpoczęły się obchody 60-lecia Traktatów Rzymskich. Przywódcy 27 państw UE przyjmą deklarację ws. przyszłości Wspólnoty

Dokument podsumowuje dotychczasowy proces integracji europejskiej i wyznaczającą wizję przyszłości Unii po Brexicie. Z tej okazji zaplanowano przemówienia premierów Włoch i sprawującej prezydencję Malty a także szefów Rady, Komisji i Parlamentu Europejskiego.

2017-03-25, 10:55

Rozpoczęły się obchody 60-lecia Traktatów Rzymskich. Przywódcy 27 państw UE przyjmą deklarację ws. przyszłości Wspólnoty
Joseph Muscat, Donald Tusk, Beata Szydło i Paolo Gentiloni. Foto: Foto: Andreas Solaro / AFP Joseph Muscat, Donald Tusk, Beata Szydło i Paolo Gentiloni

Posłuchaj

Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szczyt odbywa się na rzymskim Kapitolu, a uroczysta deklaracja zostanie podpisana w Sali Horacjuszy i Kuriacjuszy, tej samej, w której 60 lat temu państwa założycielskie zjednoczonej Europy powołały do życia Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

"

Beata Szydło Mogę odpowiedzialnie powiedzieć, że tekst, który został wynegocjowany, ja - jako premier polskiego rządu - mogę podpisać

Jubileuszowy szczyt w Rzymie

W trakcie tego nieformalnego szczytu zaplanowano przemówienia premiera Włoch Paolo Gentiloniego, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, premiera sprawującej przewodnictwo w Unii Malty Josepha Muscata i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

Na zakończenie dwugodzinnego spotkania podpisana ma zostać Deklaracja Rzymska.

W południe odbędzie się konferencja prasowa z udziałem przewodniczących: Tuska, Junckera i szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego oraz premierów Włoch i Malty.

REKLAMA

O godz. 13 obiad dla uczestników rzymskiego spotkania wyda w pałacu na Kwirynale prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Deklaracja korzystna dla Polski

Premier Beata Szydło mówiła wczoraj, że Polska liczyła na "bardziej ambitny" dokument, ale jednocześnie docenia to, że zostanie on przyjęty przez wszystkich przywódców.

REKLAMA

Szefowa rządu zwróciła uwagę, że tekst deklaracji jest bezpieczny dla Polski, a cztery postulaty Warszawy - utrzymanie jedności Unii, swobód wolnego rynku, współpraca Unii i NATO oraz podkreślenie roli parlamentów narodowych - zostały zawarte w końcowym dokumencie.

Szczególne środki bezpieczeństwa

W związku z zagrożeniem terrorystycznym w Rzymie wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Po środowym zamachu w Londynie szef włoskiego MSW zwiększył z 3 do 5 tysięcy liczbę policjantów i agentów czuwających nad bezpieczeństwem przybyłych do stolicy Włoch gości.
Policja obawia się również agresji ze strony anarchistów, szczególnie bojówek z zagranicy. Dziś w różnych częściach Rzymu odbędzie sześć antyunijnych demonstracji.

Okolice Kapitolu, miejsca obrad, są strefą całkowicie zamkniętą. Zamknięte są również trzy pobliskie stacje metra. Po centrum miasta nie mogą poruszać się ciężarówki ani większe samochody dostawcze.

ksem/

REKLAMA

Powiązany Artykuł


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej