Przywłaszczanie Veturilo? Użytkownicy ''rezerwują'' sobie rowery
Tegoroczny sezon Veturilo już się rozpoczął. Warszawiacy mają obecnie do dyspozycji 4660 rowerów, a to o ponad 300 więcej niż rok temu. System został unowocześniony, przybyły nowe stacje, a wypożyczanie jest łatwiejsze. Mimo to, nie brakuje dziwnych pomysłów użytkowników...
2017-03-28, 14:11
Wypożyczalnie miejskich rowerów cieszą się dużą popularnością. Niektórzy jednośladami jeżdżą w dni wolne, inni nawet codziennie, zwłaszcza gdy obok domu i miejsca pracy znajdują się stacje rowerowe.
Wiadomo, że to, czego dużo się używa, szybciej się też niszczy. Szczególnie gdy korzysta z czegoś wiele osób. Zniszczone rowery bywają też wynikiem działania wandali, którzy ze swoich czynów czerpią satysfakcję. Ale niektórzy mają w tym całkiem inny cel.
Powiązany Artykuł
Startuje unowocześnione Veturilo
Okazuje się, że brak gumowych uchwytów na kierownicy, brak powietrza w kole czy poluzowane siodełko to celowe usterki dokonane po to, by ''zarezerwować" sobie rower.
W słoneczne i ciepłe dni przy biurowcach rowery znikają wręcz błyskawicznie, a stacje przez długi czas stoją puste. Cwaniacy, którzy nie chcą szukać w pobliżu innej stacji, wiedzą, że jeśli zostawią rower, w każdej chwili ktoś inny będzie mógł go wypożyczyć, dlatego próbują "zarezerwować" sobie jednoślad.
REKLAMA
Sposoby są różne: spuszczanie powietrza z koła, zdejmowanie gumowych uchwytów na kierownicę, obluzowanie siodełka, a nawet przypinanie miejskiego roweru własnym zapięciem.
Marek Pogorzelski, rzecznik Nextbike, firmy obsługującej warszawski system rowerów, mówił serwisowi WawaLove.pl, że pracownicy często spotykają się z drobnymi usterkami w rowerach. - Staramy się je usuwać jak najszybciej. - Gdy przy rowerze znajdziemy czyjeś prywatne zapięcie, usuwamy je ze stratą dla właściciela – dodał. A co z nielegalnym ''rezerwowaniem'' jednośladów miejskich? - Umyślne uszkadzanie rowerów narusza regulamin Veturilo i – gdy taki przypadek zostanie wykryty – skutkuje zablokowaniem konta danego użytkownika. W poważniejszych przypadkach umyślne uszkodzenia traktujemy jak wykroczenie. Każdy rower powinien służyć jak największej liczbie osób, dlatego stanowczo odradzamy tego typu praktyki. Miejskie rowery są dla wszystkich, nie dla konkretnych osób - podkreślił Pogorzelski.
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA